Standard for søgning i storage-metadata på vej

En ny standard, der skal gøre det lettere at søge efter relevant information på tværs af forskellige storage-systemer, er på vej til at blive færdiggjort, oplyser brancheorganisation.

Brancheorganisationen SNIA, Storage Networking Industry Association, er på vej med en ny standard, der skal gøre det muligt at søge i metadata for dokumenter og andet på tværs af forskellige platforme og storage-udstyr.

Standarden kaldet Extensible Access Method, XAM, er oprindeligt udviklet af IBM og EMC, men har siden fået opbakning fra flere andre producenter.

Arbejdet med at gøre XAM til branchestandard er siden overtaget af SNIA, der netop har standardisering som et af organisationens hovedformål.

Med XAM vil det være muligt at finde frem til relaterede informationer på tværs af forskellige storage-leverandørers systemer.

Det kan blandt andet være nyttigt for virksomheder, der skal finde oplysninger blandt de arkiverede data i forbindelses med retssager eller som krav fra myndigheder.

- Hvis du eksempelvis blot har fået 19 dage til at skaffe informationen, så kan du bruge disse fælles grænseflader til at tilgå dataene, siger næstformand i SNIA, Matt Brisse.

Standarden vil også kunne bruges til at eksempelvis at skaffe både en patients røntgenbilleder og relaterede dokumenter fra forskellige systemer på hospitaler.

Ifølge SNIA arbejder 36 af medlemsfirmaerne på grænsefladerne til XAM.

En af fordelene ved at kunne søge på tværs af systemer i metadata vil være, at det på den måde ikke vil være nødvendigt at genopbygge hele databaser for at finde relevant information.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS