Bi-virus er både til Windows og Linux

Virus-programmører har skabt en ny virus, der kan inficere filer på både Windows- og Linux-systemer.

Det russiske antivirusfirma Kaspersky Lab har fundet et nyt eksempel på en virus, der kan inficere filer på både Linux og Windows.

Den nye virus, der er døbt "Bi", er dog et såkaldt "proof of concept", altså en virus der udelukkende skal demonstrere, at en bestemt teknik kan lade sig gøre.

Langt størstedelen af de ondsindede programmer, der er i omløb, er rettet mod Windows-platformen.

Virus, der kan fungere på flere platforme, kan derfor være interessante for bagmændene, omend der hidtil stort set kun har været tale om eksperimenter.

En af undtagelserne var Sadmin-netværksormen, som spredte sig til både Solaris og Windows.

Ifølge Kaspersky er den nye Bi-virus relativt simpelt bygget op og skrevet i assembler.

Den kan kun sprede sig til filer i samme bibliotek, som den afvikles fra, men kan til gengæld inficere både Linux-filer i ELF-formatet og Windows-PE-filer.

Bi efterlader desuden en tekststreng, der tilsyneladende er en hilsen til andre virusprogrammører, muligvis medlemmer af den berygtede gruppe kaldet 29A.

Selvom Bi i sig er harmløs, så kan der være aktive virus-grupper, der tager konceptet til sig, advarer Kaspersky Lab.

Relevant link

Kasperskys weblog

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S