Microsoft på vej med forsker-søgemaskine

Microsoft er på vej med en søgemaskine for forskere, som skal konkurrere med Googles Scholar-søgemaskine om at tilbyde søgning i videnskabelige artikler.

Softwaregiganten Microsoft har lanceret en beta-version af en ny søgemaskine, som skal hjælpe forskere og andre med at søge i videnskabelige artikler og udgivelser.

Microsofts Windows Live Academic Search bliver dermed selskabets direkte modsvar på Googles Scholar-tjeneste.

Beta-versionen af Microsofts tjeneste vil ifølge selskabet blive gjort tilgængelig fra selskabets Live-portal onsdag morgen dansk tid.

Artikelsøgning

Den første udgave vil kunne anvendes til søge i artikler inden for områderne fysik, elektronik og datalogi.

Microsoft forventer at tilføje flere områder i løbet af det næste halve år, før selskabet piller beta-mærkatet af tjenesten.

Googles Scholar-tjeneste benytter dels en mindre mængde webindhold og dels andre metoder til at prioritere søgeresultaterne end selskabets primære søgemaskine.

Søger man således på ordet "neutrino", er de første resultater de artikler, der er blevet citeret mest af andre forskere.

På den normale Google-søgning vil man derimod få vist mere generelle end decideret videnskabelige artikler relateret til emnet, hvilket er godt for menigmand, men ikke udpræget brugbart for forskere.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job