Microsoft hovedsponsor for spilturneringer

Microsoft bliver ny hovedsponsor for de internationale turneringer for professionelle computerspillere under World Cyber Games.

Softwaregiganten Microsoft har indgået en sponsoraftale med firmaet International Cyber Marketing, der står bag World Cyber Games, som arrangerer turneringer for professionelle computerspillere over hele verden.

Microsoft bliver hovedsponsor for turneringerne frem til og med 2008. Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Sponsoratet skal bruges til at markedsføre Microsofts to spilplatforme Windows og Xbox 360 og de spil, selskabet udvikler og udgiver.

Som hovedsponsor vil Microsoft skulle levere blandt andet hardware, software og støtte til markedsføring af turneringerne.

- I løbet af årene har vi beundret den fantastiske vækst inden for cyber-sport og World Cyber Games' rolle i at brede disse turneringer ud internationalt, udtaler afdelingschef Peter Moore fra Microsofts Interactive Entertainment-afdeling ifølge pressemeddelelsen.

De professionelle turneringer under World Cyber Games omfatter spillere fra 70 lande, heriblandt Danmark.

Cyber-sport eller e-sport er i løbet af de seneste år vokset fra hobbyniveau til professionelle ligaer med fuldtidsprofessionelle spillere, ikke mindst takket være enorm interesse i Asien og især i Sydkorea, hvor International Cyber Marketing hører hjemme.

Selskabet er støttet af elektronikgiganten Samsung.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S