Bredbåndselskab går efter 200.000 privat-kunder

Når TRE-FOR Bredbånd er færdig med at grave fiber ned, er renden 13.000 kilometer lang, og 200.000 private og 28.000 erhvervskunder kan blive koblet på en af de største anlægsinvesteringer i nyere tid.

En tredjedel rundt om jorden. Så er bredbåndsselskabet TRE-FOR Bredbånd færdig med at grave fiber ned til de i alt 228.000 potentielle kunder i Øst- og Sydjylland og på Vestfyn.

- Faktisk er der tale om en af de største anlægsinvesteringer herhjemme i nyere tid, fastslår Arne Rahbek, kommunikationschef, TRE-FOR Bredbånd.

TRE-FOR baserer sig på en åben platform, der kan rumme mange forskellige leverandører uden at skabe flaskehalse.

Skaleres i stor stil

Systemet kan skaleres i stor stil og ifølge Rahbek mener to af leverandørerne til løsningen, Unisys og Cisco, at TRE-FOR's løsning er en af de mest avancerede for tiden.

- Senest har vi etableret en selvbetjeningsportal, hvor den enkelte bruger kan konfigurere sine ønsker og få lige præcis den opsætning vedkommende har brug for, siger Arne Rahbek.

Store underskud

Indtil TRE-FOR når plus på driften, efter planerne i 2008, er regnskabet præget af store underskud.

Gælden nærmer sig 200 millioner kroner, omsætningen var sidste år på bare 2.700 kroner og resultatet før skat på minus knap 12 millioner.

Men potentialet er stort, og samarbejdsaftalen med Energi Horsens er allerede "blevet overhalet af dagligdagen", som Arne Rahbek udtrykker det.

- Vi har nu også indgået en aftale med Østjysk Energi, der dækker området fra Højbjerg ved Århus og et godt stykke sydpå, siger kommunikationschefen.

Selskabet fik sine første testkunder på nettet i august 2005, og de første "rigtige" kunder kom på i december sidste år.

- Vi har cirka 300 kunder koblet på i dag, siger Arne Rahbek.

De store klar i 2008

Ifølge planerne er det overordnede net lagt færdig i 2007, mens de store byer Middelfart, Fredericia, Kolding, Vejle og Horsens er klar til kunderne i 2008.

Helt færdig med at grave de 13.000 kilometer rende til lyslederkablerne og den endelige udrulning af fibernettet forventer TRE-FOR først at være i 2012.

Til den tid dækker TRE-FOR's fra Christiansfeld i syd, Vejen i vest, Højbjerg i nord, mens Middelfart udgør den østlige grænse for TRE-FOR's superbredbånd.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS