Bredbåndselskab går efter 200.000 privat-kunder

Når TRE-FOR Bredbånd er færdig med at grave fiber ned, er renden 13.000 kilometer lang, og 200.000 private og 28.000 erhvervskunder kan blive koblet på en af de største anlægsinvesteringer i nyere tid.

En tredjedel rundt om jorden. Så er bredbåndsselskabet TRE-FOR Bredbånd færdig med at grave fiber ned til de i alt 228.000 potentielle kunder i Øst- og Sydjylland og på Vestfyn.

- Faktisk er der tale om en af de største anlægsinvesteringer herhjemme i nyere tid, fastslår Arne Rahbek, kommunikationschef, TRE-FOR Bredbånd.

TRE-FOR baserer sig på en åben platform, der kan rumme mange forskellige leverandører uden at skabe flaskehalse.

Skaleres i stor stil

Systemet kan skaleres i stor stil og ifølge Rahbek mener to af leverandørerne til løsningen, Unisys og Cisco, at TRE-FOR's løsning er en af de mest avancerede for tiden.

- Senest har vi etableret en selvbetjeningsportal, hvor den enkelte bruger kan konfigurere sine ønsker og få lige præcis den opsætning vedkommende har brug for, siger Arne Rahbek.

Store underskud

Indtil TRE-FOR når plus på driften, efter planerne i 2008, er regnskabet præget af store underskud.

Gælden nærmer sig 200 millioner kroner, omsætningen var sidste år på bare 2.700 kroner og resultatet før skat på minus knap 12 millioner.

Men potentialet er stort, og samarbejdsaftalen med Energi Horsens er allerede "blevet overhalet af dagligdagen", som Arne Rahbek udtrykker det.

- Vi har nu også indgået en aftale med Østjysk Energi, der dækker området fra Højbjerg ved Århus og et godt stykke sydpå, siger kommunikationschefen.

Selskabet fik sine første testkunder på nettet i august 2005, og de første "rigtige" kunder kom på i december sidste år.

- Vi har cirka 300 kunder koblet på i dag, siger Arne Rahbek.

De store klar i 2008

Ifølge planerne er det overordnede net lagt færdig i 2007, mens de store byer Middelfart, Fredericia, Kolding, Vejle og Horsens er klar til kunderne i 2008.

Helt færdig med at grave de 13.000 kilometer rende til lyslederkablerne og den endelige udrulning af fibernettet forventer TRE-FOR først at være i 2012.

Til den tid dækker TRE-FOR's fra Christiansfeld i syd, Vejen i vest, Højbjerg i nord, mens Middelfart udgør den østlige grænse for TRE-FOR's superbredbånd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse