Sun-direktør Scott McNealy går af

Sun-medstifter og administrerende direktør gennem 22 år, Scott McNealy, træder nu tilbage og overlader posten som øverste chef til Jonathan Schwartz.

I kølvandet på endnu et tabsgivende kvartal for it-koncernen Sun Microsystems meddeler selskabet, at medstifter og administrerende direktør Scott McNealy træder tilbage.

Han overdrager nu posten som øverste chef for Sun til den 40-årige koncernchef Jonathan Schwartz.

51-årige Scott McNealy - der netop har været i Danmark - var i 1982 med til at stifte Sun Microsystems, som i de senere år har haft svært ved at få selskabets økonomi på ret køl efter dotcom-krisen.

Kærlighedsprojekt

- Sun har været et kærlighedsprojekt for mig siden 1982, og det har været mig en ære at tjene som direktør for selskabet de sidste 22 år, udtaler Scott McNealy ifølge en pressemeddelelse.

Scott McNealy fortsætter som bestyrelsesformand og forbliver også ansat i selskabet, hvor han fremover vil hengive sig til at administrere selskabets forhold til kunder inden for det offentlige og akademiske markeder.

Meddelelsen om Scott McNealys tilbagetræden kommer samtidig med, at selskabet i dets seneste kvartal fik et tab på 1,3 milliarder kroner.

Øget omsætning

Koncernen har dog øget omsætningen med 21 procent blandt andet i kraft af opkøb af blandt andet StorageTek og SeeBeyond.

Mens en del af selskabets tab skyldes enkeltudgifter, får Jonathan Schwartz alligevel byrden af at skulle forsvare over for aktionærer og analytikere, at selskabet ikke har skåret mere drastisk ned i antallet af medarbejdere.

Rygtemøllen kværnede således op til offentliggørelsen af regnskabet om, at Sun enten ville annoncere fyringer blandt de næsten 38.000 ansatte, eller at Scott McNealy ville gå af.

Nu er det altså op til Jonathan Schwartz at bringe koncernen videre på ret kurs.

- Det er en ære at få overdraget tøjlerne til dette fantastiske selskab fra én af branchens ægte visionære personer, udtaler Jonathan Schwartz.

Jonathan Schwartz kom til Sun i 1996, da koncernen købte selskabet Lighthouse Design, hvor Jonathan Schwartz var administrerende direktør.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S