Danske CIO'er blæser på direktørtitlen

Der er ingen grund til at sidde med omkring det store mahognibord i direktionens mødelokale. Det er meget vigtigere med en stærk it-governancepolitik, mener flere danske CIO’er.

Der er ingen grund til at sidde med omkring det store mahognibord i direktionens mødelokale. Det er meget vigtigere med en stærk it-governancepolitik, mener flere danske CIO’er.

It-chefen sidder stadigt bænket udenfor direktionslokalet i de fleste danske virksomheder. Og dér befinder han sig godt. Så længe den øverste ledelse er lydhør, higer danske CIO’er ikke efter mere magt og indflydelse på forretningens strategi. Faktisk anser mange et direktionsmedlemskab for direkte upassende.

– Jeg skal ikke sidde og være med til at bestemme, om vi skal lave smagsstoffer og købe virksomheder op. Hos Danisco er it en support-funktion. Men det betyder ikke, at det ikke er vigtigt, siger CIO i Danisco, Niels Molzen, som refererer til økonomidirektøren.

MT Højgaards it-chef, Bjarne Poulsen, er også placeret under økonomifunktionen og går heller ikke efter en direktørstol.

– Hvis en virksomhed ikke har it på et højt strategisk niveau, som f.eks. banker og forsikringsselskaber, behøver it-chefen ikke sidde i direktionen, siger han. Bjarne Poulsen er tilfreds med, at MT Højgaard har adopteret en it-governance model, der blandt andet betyder, at han har tæt kontakt til økonomidirektøren og kvartalsvise møder med hele direktionen.

Bedre med indsigt

En stærk it-governance politik er generelt vigtigere for danske CIO’er, end hvor de formelt er placeret.

– Jeg synes, det er en forkert debat at fokusere på titler. Jeg vil hellere vende det om og sige, at det vigtigste for en CIO er, at koncernledelsen har indsigt i og interesse for it. Så er det ligegyldigt, hvad man hedder. Derudover er det vigtigt, at ledelsen vælger en it-governance model, der passer til forretningen, siger direktør for koncernudvikling og it hos Nykredit, Lars Mathiesen.

Skønt den økonomi uddannede CIO sidder i en finansiel virksomhed, hvor it-direktører mange steder er rykket op i direktionen, er Lars Mathiesen ikke en del af Nykredits koncernledelse – til gengæld har han stor indflydelse på og adgang til den.

Nykredit adopterede i 2002 en governance-model, der styrkede it, fordi udvikling og it blev slået sammen og udviklingschefen, den økonomiuddannede Lars Mathiesen, gjort til chef for begge dele. Samtidig blev styregrupper afskaffet, og it-projekter prioriteres i dag af et udvalg bestående af Lars Mathiesen og to koncerndirektører. Den lille, men beslutningsstærke gruppe mødes 100 gange om året på møder af en halv times varighed. Her sørger Nykredits CIO for, at koncerndirektørerne hele tiden får den nyeste viden om aktuelle projekter og løbende er med til at beslutte, hvor it bevæger sig hen.

Læs hele historien i det trykte magasin CIO (april 2006)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse