Danskere er på nettet 37 timer om måneden

I alt 694 millioner mennesker benytter sig af internettet ifølge målinger foretaget af et amerikansk firma. Danskerne ligger over gennemsnittet og bruger hver måned 37 timer på nettet.

694 millioner mennesker over 15 år benytter internettet, lyder vurderingen fra firmaet comScore Networks, der baserer tallet på selskabets brugerpanel og måleteknologi.

Dermed er det blot omkring 14 procent af verdens befolkning i denne aldersgruppe, der benytter sig af internettet.

Firmaet har også målt på, hvor mange timer om måneden, internetbrugerne i forskellige lande gennemsnitligt bruger på internettet.

Danske internetbrugere ligger over gennemsnittet på 31,3 timer med et månedeligt forbrug på 36,8 timer.

De flittigste internetbrugere skal ifølge comScore findes i Israel, der topper med et gennemsnitligt forbrug på 57,5 timer, efterfulgt af Finland med 49,3 timer om måneden.

Ifølge firmaet huser USA fortsat den største internetbefolkning målt i absolutte tal, selv om adgang til internettet ikke er lige så udbredt som i de nordiske lande og Sydkorea.

Til gengæld udgør amerikanerne ikke længere flertallet af internetbrugerne, efter lande som Kina og Indien har meldt sig på banen.

Endelig har comScore også målt på de mest besøgte websteder, hvor selskabet placerer Microsoft og MSN som nummer ét med 538,6 millioner brugere foran Google med 495,8 millioner.

Rettelse: Det fremgik af den oprindelige artikel, at internet-forbruget var opgjort per uge. Opgørelsen af forbruget er imidlertid opgjort per måned. Computerworld beklager fejlen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job