Fil-parasitter snyder anti-spyware

Virusprogrammører er begyndt at genbruge gamle tricks for at undvige anti-spyware-programmer.

De fleste ondsindede programmer, vi i daglig tale kalder virus, er selvstændige programmer, der ikke behøver en værtsfil for at inficere en pc. Men der er stadig fordele i at benytte den gammeldags metode, advarer antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

Computervirus i 1980'erne og begyndelsen af 1990'erne var typisk af den type, der indlejrede sig selv i programfiler, så den ondsindede kode blev afviklet som en del af værtsprogrammet.

Senere har orme, der er selvstændige programmer, som selv kan sprede sig mellem pc'er via eksempelvis e-mail eller åbne netværksporte, overtaget førstepladsen.

En anden populær type er de såkaldte trojanere eller trojanske heste, der er selvstændige programmer, som dog ikke er i stand til at sprede sig på egen hånd.

Men udbredelsen af eksempelvis anti-spyware-programmer kan måske få virusprogrammørerne til at støve den gamle virusteknik af, advarer Kaspersky Lab.

Selskabet har således fundet en ny virus, der indlejrer sig i programfiler.

- Det har nogle klare fordele at benytte denne taktik. Den væsentligste er, at kun virusscannere kan opdage virussen, skriver Roel Schouwenberg fra Kaspersky Lab på selskabets weblog.

Anti-spyware-programmer og lignende programmer til at rense pc'en for ondsindede programmer scanner kun systemet efter aktive processer og selvstændige filer.

For at opdage en indlejret virus er det nødvendigt at scanne alle programfilerne for at finde det aftryk, den indlejrede virus afsætter ved at vedhæfte sig filen.

Dermed kan virusprogrammørerne håbe på at få fat i nogle af de brugere, der kun er beskyttet af anti-spyware, men tror sig sikre, fordi denne type programmer ofte tilbyder scanning for de mest udbredte orme.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS