Tre timers kø for at se Nintendos spilkonsol

Folk stod gladeligt i kø i tre timer for at få et glimt af Nintendos nye spilkonsol, der løb med en stor del af opmærksomheden på spilmessen E3.

Los Angeles: Dunkende popmusik og modeller i hotpants er ikke hverdagskost i it-branchen, men er tilsyneladende et uundgåeligt våben i markedsføringen af den hastigt voksende spilindustri, når den skal føre sig frem.

Electronic Entertainment Expo, E3, er spilindustriens største udstillingsvindue, hvor kimen bliver sået til næste års høst for spilproducenterne.

2006-udgaven af E3 var domineret af to lanceringer, som vil sætte dagsorden for en stor del af spilbranchen over de næste fem år.

Sløret løftet

Sony og Nintendo løftede sløret for henholdsvis Playstation 3 og Wii, hvor sidstnævnte nok var messen største tilløbsstykke.

Mens Playstation 3 var til stede bogstaveligt talt i stakkevis, så var adgangen til Wii mere eksklusiv.

Selv om der var rigeligt alternative tilbud, stod folk gladeligt i kø i op mod tre timer, for at få et glimt af Wii.

Nintendo har valgt at satse mere på selskabets ry end på at have markedets kraftigste hardware. Den kamp overlades til Sony og Microsoft.

I stedet satser Nintendo på at kunne vinde nye konsolejere over ved blandt andet at tilbyde mulighed for at få adgang til klassiske spil til gamle Nintendo-konsoller via Wii's internetadgang.

Både Playstation 3 og Xbox 360 giver dog også mulighed for at koble konsollen på internettet.

Det åbner op for nye måder at distribuere spil på, som kan komme mindre udgivere til gode.

Blandt andet overvejer det danske firma ZeitGuys hvorvis selskabets spilprojekt skal udkomme i episodeform i stil med den internetdistribution, spilfirmaet Valve forsøger sig med.

- Eksempelvis kan man sælge episode ét i forretningerne og distribuere de øvrige episoder som download, siger direktør Morten Iversen fra ZeitGuyz.

Selskabet benyttede E3 til at snakke med udgivere og investorer, der skal bringe spilprojektet med arbejdstitlen "Urban Mysteries" ind i selve produktionsfasen.

ZeitGuyz håber at få finansiering til at gøre spillet til et såkaldt "AAA"-spil. Det vil sige et spilprojekt i samme størrelsesorden som eksempelvis ligeledes danske IO Interactives "Hitman 2".

Spillet skal således udvikles til både Playstation 3 og Xbox 360.

Tilbuddene til pc-platformen var i år domineret af udfordrere på markedet for onlinespil, der alle vil have en bid af den kage, som spilfirmaet Blizzard med World of Warcraft har bevist, er en guldgrube med omkring seks millioner spillere.

Blandt de kommende udgivelser i denne genre er skaberne af det originale EverQuest-spil, Sigil, som nu står bag onlinespillet "Vanguard: Saga of Heroes".

Også firmaet Turbine, som står bag "Asheron's Call" og senest "Dungeons & Dragons Online", håber at kunne gøre indhug på Blizzard med "Lord of the Rings Online".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere