Principiel eBay-sejr kan mildne patent-slagsmål

En lille sejr i den amerikanske højesteret for internetfirmaet eBay i en verserende patentstrid om et museklik kan få store konsekvenser for patentindehavere.

En afgørelse fra den amerikanske højesteret kan betyde, at det fremover bliver vanskeligere for en indehaveren af et patent at få nedlagt et fogedforbud mod et konkurrerende firma, der krænker patentet.

Højesteretten skulle tage stilling til, hvorvidt der som princip altid skal nedlægges et fogedforbud med krav om omgående at ophøre patent-krænkelsen.

Konkret var spørgsmålet kommet for højesteretten efter et nederlag hos en lavere retsinstans til internetfirmaet eBay.

Auktionshuset er fundet skyldig i, at selskabets "køb nu-funktion" krænker et patent, der ejes af det lille auktionshus MercExchange.

EBay skal betale et trecifret millionbeløb i erstatning til MercExchange, men amerikansk retspraksis har desuden hidtil været, at firmaet omgående skulle ophøre med krænkelsen.

Det kan højesteretsafgørelsen komme til at ændre, da den i stedet anbefaler en opvejning af et sådant fogedforbuds konskvenser i forhold til den krænkede parts mulighed for erstatning på anden vis.

For patentindehaverne kan afgørelsen komme til at betyde, at de fremover vil skulle slås mere for at få kompensation for krænkelser af deres patenter, da truslen om at blive lukket ned vil være betydeligt mindre for den krænkende part.

Derfor vil eksempelvis medicinalindustrien formentligt forsøge at få ændret lovgivningen, så der fortsat vil være en direkte trussel mod de krænkende firmaers indtjening gennem en nedlukning og ikke blot et erstatningskrav.

Relevant link

U.S. Supreme Courts afgørelse (PDF)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS