Uklarhed om hardware-krav til Vista

Det er ikke let for den almindelige bruger at finde ud af, om selv en nyere pc opfylder de hardware-krav, Microsoft i denne uge offentliggjorde for Windows Vista.

Det er fortsat vanskeligt at vurdere, hvor godt en given pc vil være i stand til at afvikle Microsofts nye styresystem Windows Vista, selvom Microsoft i denne uge frigav de officielle minimumskrav.

Flaskehalsen ser især ud til at kunne blive grafikkortet for mange brugere, der ikke allerede har et nyere 3D-grafikkort.

Microsoft har ikke frigivet en specifik liste over grafikchip, der vil kunne afvikle Windows Vista med den nye grafiske brugerflade Aero aktiveret.

Derfor kan det være vanskeligt for mange brugere at finde ud af, om deres grafikkort opfylder minimumskravene.

Microsoft har ganske vist frigivet et værktøj, som brugere vil kunne downloade og køre for at teste deres systemer.

- Det er stadig ekstremt svært at finde ud af. Det irriterer mig, at jeg sidder her med en spritny pc, som jeg har købt inden for de sidste tre måneder, men selvom jeg har kørt Microsofts program, er jeg ikke sikker på, om den kan udnytte Vista, siger analytiker Michael Cherry fra Directions on Microsoft.

Han efterlyser mere klare hardwarekrav fra enten Microsoft eller pc-producenterne.

Ifølge Microsoft skal selskabets Get Ready-kampagne imidlertid tale for sig selv, uden foreløbig at ville gå i detaljer med hardwarekravene, oplyser selskabet.

Microsofts testprogram blev ikke desto mindre fjernet midlertidigt fra kampagnens hjemmeside fredag.

Typisk vil en pc med et nyere selvstændigt grafikkort leve op til minimumskravene. Har man en bærbar pc eller en pc med et integreret grafikkort på bundkortet, som deler hukommelse med det øvrige system, bør man kontrollere, at chippen lever op til kravene, hvis man har planer om at opgradere til Windows Vista.

Desuden bør man være opmærksom på, at der kræves mindst 64 megabyte hukommelse til grafikkortet for at kunne afvikle Windows Vista i en opløsning på eksempelvis 1024 gange 1280 pixels.

Det er tilstrækkeligt til en skærm på 19 tommer i almindeligt format. Ønsker man en højere opløsning, skal der bruges mindst 128 megabyte hukommelse ifølge Microsoft.

Her bør man især være opmærksom på, at bærbare pc'er og stationære pc'er med integreret grafik ofte deler grafikhukommelsen med systemet.

Microsoft har i forbindelse med Get Ready-kampagnen udvalgt en række eksempler på nye pc'er, der opfylder kravene.

Relevant link

Microsofts testprogram

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S