Ny ejerskabslov kan fremtvinge KMD-salg

Kommunernes Landsforening kan blive tvunget til at sælge it-giganten KMD som følge af en ny lov, der er på vej gennem Folketinget. Loven forbyder kommunalt ejede selskaber at have for godt fat i det private marked.

Et salg af den kommunalt ejede it-kæmpe KMD rykker alvorligt tæt på med en ny ejerskabslov, der er på vej mod vedtagelse i Folketinget.

Ifølge den nye lov om kommuners og regioners erhvervsaktiviteter må virksomheder med kommunalt ejerskab maksimalt hente 25 procent af indtægterne fra det private marked.

Dermed er loven på konfrontationskurs med KMD, der med stor succes forfølger en strategi om drastisk at øge salget til det private marked.

Kræver privat ejer

Den nye lov skitserer samtidig, at selskaber, der falder ind under lovens definitioner, skal være mindst 25 procent ejet af private partnere. I dag er KMD 100 procent ejet af Kommunernes Landsforening gennem holdingselskabet Kommune Holding A/S.

Foreløbigt har KMD fået en overgangsbestemmelse, der løber indtil 2012. Det er uklart hvad der herefter skal ske, men i et skriftligt svar til Det Radikale Venstres Morten Østergaard forklarer økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K), at "KMD senest 1. januar 2012 skal opfylde lovens betingelser".

Dog lægger ministeren op til, at der kan dispenseres, hvis loven betyder, at det offentlige i forbindelse med frasalg eller privatisering vil få tab.

I øjeblikket afventer loven andenbehandling i Folketinget, men allerede i den forudgående høring udtrykte Kommunernes Landsforening (KL) stor utilfredshed med forslaget, der tilmed søsættes midt i KMDs gigantiske opgave med kommunalreformen.

Fokus på privat-markedet

KMDs administrerende direktør Lars Monrad Gylling har tidligere erklæret, at koncernen går efter at tjene en milliard på det private marked allerede i 2008, og at væksten inden for netop dette marked er eksplosiv.

I 2005 omsatte KMD i alt for cirka 2,9 milliarder, og Computerworld har tidligere beskrevet, at KMD forventer at nærme sig de 750 millioner kroner på det private marked allerede i 2006.

Foreløbigt vil KL-formand Erik Fabrin (V) afvente en nærmere analyse af lovteksten, før KL begynder at lægge strategier for, hvad loven skal betyde for KMD fremover.

- KMD har en stærkt ekspansiv strategi, og indtil vi har fået analyseret loven til bunds, er det denne strategi, der gælder. Jeg ved, at loven er der, men vil ikke give mig i kast med at tolke på den. Foreløbig er loven rummeligt nok til indeholde de strategier for vækst på det private marked, som KMD i øjeblikket har, vurderer Erik Fabrin.

KMD afventer situationen

Erik Fabrin vil af samme grund heller ikke forholde sig til, om KMDs strategier nu skal justeres, så KL undgår et frasalg, når overgangsbestemmelsen udløber.

Også hos KMD afventer man situationen.

- Vi fortsætter med vores vækststrategi, og det er sandsynligt, at vi gennembryder grænsen på 25 procent inden 2012. Jeg har noteret mig, at der er bred politisk opbakning bag forslaget, men også at det rummer nogle muligheder for dispensation. Hvad det kommer til at betyde for os efter 2012, vil jeg ikke gætte på, lyder meldingen fra administrerende direktør hos KMD, Lars Monrad Gylling.

Debatten om ejerskabet til KMD er flere gange blusset op, anført af borgmester i Randers og it-ordfører for regeringspartiet Venstre, Michael Aastrup Jensen.

Han talte på KL's delegeretmøde tidligere på året for en opsplitning og et delvist salg af KMD, men forslaget blev nedstemt.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest