Chat-orm installerer fup-browser

En ny orm, der spreder sig via Yahoos chatprogram, installerer en fup-webbrowser, der installerer spyware og spiller høj musik.

Sikkerhedsfirmaet FaceTime advarer om en ny orm, der spredes gennem internetfirmaet Yahoos beskedtjeneste til Windows-pc'er.

Ormen spreder sig som en besked med et link til en webadresse, der sendes mellem kontaktpersoner på beskedtjenesten.

Hvis modtageren klikker på linket, vil ormen forsøge at installere sig som en falsk webbrowser, der kalder sig "Safety Browser".

Der er nu ikke meget "safety" over den, da den sender brugeren videre til websteder, der installerer adware og andre uønskede programmer.

Samtidig sender ormen sig videre i link-form til personerne på modtagerens kontaktliste.

Safety Browser'en skjuler sig bag en kopi af Internet Explorers ikon og ændrer samtidig startsiden for Internet Explorer til sin egen startside.

Ifølge FaceTime er browseren formentligt blot en skal lagt omkring Internet Explorer.

Selskabet oplyser også, at ormen vil overskrive tilfældige chatbeskeder sendt fra den inficerede pc med en opdateret version af ormens egen besked med linket til det ondsindede program.

Det værste er dog ifølge FaceTime, at programmet afspiller en angiveligt ganske forfærdelig lydfil under installationen og ved opstart af Windows.

Relevant link

FaceTimes weblog

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S