Chat-trojaner gemt i "kinesisk æske"

Virusprogrammører, der forsøger at sprede deres programmer via chat-programmer, er ikke bange for at pakke deres ondsindede programmer ind i mange lag.

Beskedtjenester eller chatprogrammer som eksempelvis MSN Messenger, Yahoo Messenger og ICQ er blevet én ny favoritindgang til at inficere bruger-pc'er.

Det har samtidig ført til nye raffinerede metoder, oplyser antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

Selskabet havde netop udpeget ICQ-tjenesten, der er berygtet for at være plaget af spam, til et såkaldt honeypot-projekt, hvor en pc sættes op med særlig software til at opfange ondsindede programmer, der forsøger at inficere den.

Ifølge Kaspersky Lab har selskabet hver måned fundet omkring 30 nye eksempler på forsøg på at udnytte ICQ til at inficere pc'er.

Beskeder med link

Det sker ved beskeder med et link til websteder, der forsøger at udnytte sårbarheder i webbrowsere til at inficere systemet.

Et af de seneste eksempler gør dog et usædvanligt ihærdigt forsøg på at slippe uden om antivirusfirmaernes net.

Webstedet, som linket peger på, vil kun udlevere den ondsindede version, hvis man besøger siden med eksempelvis Internet Explorer.

Forsøger man blot at se, hvad siden indeholder med eksempelvis wget, får man blot et tomt svar.

Med Internet Explorer installeres en række ondsinde programmer, der ankommer via en webside, der indeholder et krypteret Javascript.

Åbner Java-applet

Dér stopper legen imidlertid ikke for virus-programmørerne.

Det første krypterede Javascript indeholder nemlig et nyt krypteret Javascript, som sender brugeren videre til en ny hjemmeside, som blandt andet åbner en Java-applet.

Java-appletten indeholder endnu en Java-applet, som aktiveres og åbner en ny hjemmeside og henter et ondsindet downloader-program, der igen henter en krypteret trojaner eller bagdørsprogram.

De mange lag skal gøre det vanskeligere for antivirusfirmaerne at genkende de ondsindede komponenter, ligesom det er lettere for virusbagmændene at udskifte de enkelte dele eller flytte til en ny hjemmeside.

Relevant link

Kaspersky Labs weblog om ICQ-trojaneren




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere