Chat-trojaner gemt i "kinesisk æske"

Virusprogrammører, der forsøger at sprede deres programmer via chat-programmer, er ikke bange for at pakke deres ondsindede programmer ind i mange lag.

Beskedtjenester eller chatprogrammer som eksempelvis MSN Messenger, Yahoo Messenger og ICQ er blevet én ny favoritindgang til at inficere bruger-pc'er.

Det har samtidig ført til nye raffinerede metoder, oplyser antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

Selskabet havde netop udpeget ICQ-tjenesten, der er berygtet for at være plaget af spam, til et såkaldt honeypot-projekt, hvor en pc sættes op med særlig software til at opfange ondsindede programmer, der forsøger at inficere den.

Ifølge Kaspersky Lab har selskabet hver måned fundet omkring 30 nye eksempler på forsøg på at udnytte ICQ til at inficere pc'er.

Beskeder med link

Det sker ved beskeder med et link til websteder, der forsøger at udnytte sårbarheder i webbrowsere til at inficere systemet.

Et af de seneste eksempler gør dog et usædvanligt ihærdigt forsøg på at slippe uden om antivirusfirmaernes net.

Webstedet, som linket peger på, vil kun udlevere den ondsindede version, hvis man besøger siden med eksempelvis Internet Explorer.

Forsøger man blot at se, hvad siden indeholder med eksempelvis wget, får man blot et tomt svar.

Med Internet Explorer installeres en række ondsinde programmer, der ankommer via en webside, der indeholder et krypteret Javascript.

Åbner Java-applet

Dér stopper legen imidlertid ikke for virus-programmørerne.

Det første krypterede Javascript indeholder nemlig et nyt krypteret Javascript, som sender brugeren videre til en ny hjemmeside, som blandt andet åbner en Java-applet.

Java-appletten indeholder endnu en Java-applet, som aktiveres og åbner en ny hjemmeside og henter et ondsindet downloader-program, der igen henter en krypteret trojaner eller bagdørsprogram.

De mange lag skal gøre det vanskeligere for antivirusfirmaerne at genkende de ondsindede komponenter, ligesom det er lettere for virusbagmændene at udskifte de enkelte dele eller flytte til en ny hjemmeside.

Relevant link

Kaspersky Labs weblog om ICQ-trojaneren

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S