CasaLogic ny Red Hat partner

Open source huset CasaLogic har netop opnået Red Hat certificering som Advanced Partner i Danmark.

Med en ny certificering som Red Hat Advanced Partner i bagagen er vejen banet for det danske open source hus CasaLogic ind i de store danske virksomheder. Det er nemlig især her, at den amerikanske Linux-version Red Hat anvendes.

– Langt de fleste Linux-installationer af ERP-systemer som eksempelvis SAP er på Red Hat Linux, så vi har store forventninger i det marked til vores nye certificering, siger salgs- og marketingchef Heine Dupont.

Indianere

CasaLogic har forhandlet Red Hat i et halvt år, men det er først nu, at den nye partnerstatus er kommet i hus.

– Red Hat har meldt ud, at de nu vil forfølge en kanalstrategi, fordi de godt ved, at når der er nye markeder, der skal erobres, så er det nødvendigt at have nogle indianere derude. Og i den forbindelse henvendte de sig til os, siger marketingschefen.

Flere Linux-distributioner

CasaLogic er i forvejen også certificeret Suse Linux forhandler, og ifølge Heine Dupont er det en klar strategisk satsning at have de førende Linux-leverandører i stalden.

– Vi har ikke en enstrenget produktstrategi, men vil repræsentere alle kommercielle Linux-distributioner på markedet, der har en anseelig markedsandel, siger han.

Certificeringer nødvendige

CasaLogic arbejder både selv som totalleverandør af Linux-løsninger, men lige så ofte indgår selskabet som underleverandør for større systemintegratorer, der implementerer virksomhedsløsninger på open source.

– Kunderne vælger en af delene og som regel på forhånd, så hvis vi skal spille en rolle, så skal vi også kunne begge dele. Overordnet ser vi os selv som certificeret på Linux, og dertil kommer så, at vi også er certificeret til det mere specielle, der er knyttet til de forskellige distributioner, siger Heine Dupont.

Med certificeringen får CasaLogic udvidet adgang til Red Hats eksperter og marketingmaskine, ligesom selskabet kan forhandle Red Hats kurser og undervisningsforløb.

Desuden får CasaLogic adgang til Red Hats betaversioner og forskellige værktøjer. For at blive Advanced Partner kræver Red Hat, at man har mindst to Red Hat Certified Engineers (RHCEs).

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job