Indien eksporterer it for 142 mia om året

Indien sendte sidste år software og it-service ud af landet for 142 milliarder kroner. Indien forventer at have rundet 350 milliarder kroner i it-eksport i 2010.

Der er så godt gang i den indiske it-gryde, at Indiens samlede it-eksport sidste år rundede 142 milliarder kroner. Det svarer til en stigning på hele 33 procent i forhold til året før.

Tallene stammer fra Nasscom, de indiske softwareselskabers sammenslutning.

De 142 milliarder kroner stammer fra såvel software-eksport som forskelligt it-service i eksempelvis callcentre og back office-funktioner, som mange især vestlige selskaber i de seneste år i stor stil har outsourcet til det prisbillige Indien.

Julelys i øjnene

Tallet dækket såvel indisk-ejede selskaber samt indiske datterselskaber af udenlandske virksomheder.

Nasscom har julelys i øjnene, når det handler om fremtidsudsigterne. Der er nemlig fortsat ingen tegn på, at outsourcingen til Indien er begyndt at køle af.

Organisationen forventer således en eksportvækst på mellem 27 procent og 30 procent i det kommende år, hvor den samlede værdi ventes at runde 175 milliarder kroner.

Også det indiske indenrigsmarked for software og service ventes at vækste med 20 procent i takt med, at Indien for alvor for sat gang i it-udrulningen i især den offentlige sektor og i sundhedssektoren.

Den indiske software- og it-serviceindustri beskæftigede ved udgangen af marts 1,3 millioner mennesker direkte, hvor af de 930.000 arbejder med produkter, der eksporteres til lande uden for Indien.

Ifølge Nasscom arbejder yderligere tre millioner indere med produkter og tjenester, der er afledt af it-branchen.

Nasscom forventer, at Indien i 2010 vil eksportere software og it-service for mere end 350 milliarder kroner.

Det kræver dog, at der bliver taget vare på spirende flaskehalsproblemer, samt at den indiske infrastruktur bliver forbedret.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job