Intel vil bruge Viiv til mere end underholdning

Intel vil udvide selskabets Viiv-platform til at understøtte sundhedspleje og automatisering af det digitale hjem, når tiden og konkurrencen byder det.

Chipgiganten Intels Viiv-platform skal kunne udvides til at omfatte understøttelse for flere funktioner i det digitale hjem end blot underholdning.

Således vil Viiv kunne understøtte automatisering eller fjernstyring af husets installationer eller digital sundhedspleje.

- Viiv er vores varemærke for det digitale hjem. I dag ligger fokus på digitale medier, men når det digitale hjem udvides til at omfatte andre ting, så vil vores platform følge med, siger marketingchef for forbrugermarkedet hos Intel Merlin Kister.

Pc'er baseret på Intels Viiv kunne således udvides, så pc'en kan tilsluttes et apparat til måling af blodtrykket, og med særlig software, der kan sende måleresultaterne til patientens læge.

Intel vil dog foreløbig ikke sige noget om, hvornår Viiv eventuelt ville blive udvidet til mere end digital underholdning.

Den næste udvidelse af Viiv er sat til at udkomme senere i år med en ny softwarepakke, der skal understøtte streaming af video og lyd til andre elektroniske enheder i huset.

Intel har også på dette området fået konkurrence fra rivalen AMD, der i denne måned ventes at lancere AMD Live-platformen, som er selskabets bud på en platform til multimedie-pc'er.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere