Trojanske USB-nøgler lokker nysgerrige ansatte

Nysgerrige medarbejdere samlede "tabte" USB-nøgler op, der lå foran virksomhedens hoveddør og satte dem i deres pc'er, da selskabets it-sikkerhed blev sat på prøve.

Sikkerhedsfirmaet Secure Network Technology, SNT, valgte at satse på de menneskelige svagheder, da selskabet blev hyret til at afprøve sikkerheden hos en amerikansk kreditforening.

SNT konstruede et særlig spionprogram, som blev lagt på 20 USB flash-nøgleringe, som derefter blev spredt på jorden omkring hovedindgangen til kreditforeningens kontorbygning.

Det fortæller SNT til TechWebs Dark Reading.

Kreditforeningen havde på forhånd udpeget USB-nøgler som en potentiel risiko, fordi medarbejderne kunne tage information med hjem eller uden at vide det bringe et ondsindet program med fra deres hjemmepc.

Medarbejderne var forberedt på, at it-sikkerheden skulle evalueres, men det forhindrede dem ikke i at samle USB-nøglerne op.

I alt 15 af de 20 nøgler blev fundet og samlet. Alle femten blev sat i medarbejdernes pc'er, hvor spioprogrammet derpå blev installeret og kunne sende information retur til SNT via e-mail.

- Forfatterne bag e-mailvirus udnytter den samme svaghed, og det samme gør phishere med deres fuphjemmesider. Alverdens filtre, scanninger og teknologi kan ikke stille noget op over for menneskets natur. Det er stadigvæk den største åbne dør ind til ethvert firmas hemmeligheder, siger direktør og medstifter Steve Stasiukonis til TechWebs Dark Readings.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S