Oracle vil lette Linux-skifte

Oracle vil hjælpe selskabets kunder med at undgå at kløjs i kombinationen af Oracles databasesoftware og styresystemet Linux med en række godkendte opsætninger.

Softwarekæmpen Oracle vil gøre livet lidt lettere for de kunder, der vil køre selskabets databasesoftware på en Linux-platform.

Det sker i første omgang med en vejledning, hvor Oracle angiver de Linux-opsætninger, som Oracle har afprøvet og dermed på forhånd ved vil virke sammen med Oracles software.

- Vi bliver meget ofte ringet op af kunder, hvor problemet skyldes en fejl i opsætningen, siger Wim Coekaerts, chef for Oracles Linux-udvikling.

Oracle har tilbudt selskabets database til Linux-platformen siden 1998 og ydet support for Linux siden 2002, men vejledningen skal hjælpe flere med at kombinere Linux og Oracle.

Ved at overhale Solaris

Linux er godt på vej til at overhale Suns styresystem Solaris som den mest udbredte platform for Oracle-databaser.

Oracle ønsker samtidig at styrke selskabets position i forhold til især Microsofts konkurrerende platform bestående af Windows Server og SQL Server.

Ligesom flere andre database-leverandører satser Oracle derfor især på Linux og styresystemets fremmarch på servermarkedet.

Oracle arbejder primært sammen med de to største kommercielle Linux-distributører Red Hat og Novell, men selskabet har også planer om især i Asien at samarbejde med flere lokale distributioner.

I den nuværende vejledning har Oracle således ikke certificeret den populære Ubuntu-distribution, men det skyldes ifølge selskabet den nuværende efterspørgsel, hvor kun få af selskabets erhvervskunder efterspørger support for Ubuntu.

- Hvis det ændrer sig, så vil vi selvfølgelig overveje at supportere Ubuntu. Vi lytter til markedet, siger Wim Coekaerts.

Relevant link

Oracle Validated Configurations

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS