Dangaard Telecom solgt

Verdens næststørste distributør af mobiltelefoner og mobiludstyr, sønderjyske Dangaard Telecom, er blevet solgt til en kapitalfond.

Sønderjydske Dangaard Telecom, der er verdens næststørste distributør af mobiludstyr, er blevet solgt.

Det bekræfter selskabet overfor Computerworld.

Computerworld erfarer, at køberen er kapitalfonden Nordic Capital, der tidligere har fået grønt lys til at købe aktier i Dangaard Telecom Holding og som i en rum tid har stået på spring for at købe hele koncernen.

Dangaard Telecom er med 1.000 ansatte i 14 lande uden sammenligning Europas største distributør af mobiludstyr.

Selskabet vil først endeligt bekræfte navnet på den nye ejer og den kommende ejerstruktur på et pressemøde senere tirsdag.

- Indtil da har vi absolut ingen kommentarer, siger koncernchef Michaél Køehn til Computerworld.

Dangaard omsatte sidste år for 12 milliarder kroner og har store vækstplaner.

Selskabet sigter målrettet efter at overhale verdens største mobildistributør, Bright Point, inden for et års tid og er på vej med nye afdelinger i Moskva, Miami, New Delhi, Hong Kong og Nairobi.

Dangaard Telecom har en ret snæver ejerkreds, hvor schweiziske BSH ejer 20 procent, mobilselskabet Debitel 21 procent, mens Fleegaard-familien sidder på én procent.

De resterende 58 procent bliver ejet af Dangaard Telecom Partners, der tæller godt 50 nøglemedarbejdere i selskabet.

Læs mere om Dangaard-salget senere i dag

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics