Dangaard Telecom solgt

Verdens næststørste distributør af mobiltelefoner og mobiludstyr, sønderjyske Dangaard Telecom, er blevet solgt til en kapitalfond.

Sønderjydske Dangaard Telecom, der er verdens næststørste distributør af mobiludstyr, er blevet solgt.

Det bekræfter selskabet overfor Computerworld.

Computerworld erfarer, at køberen er kapitalfonden Nordic Capital, der tidligere har fået grønt lys til at købe aktier i Dangaard Telecom Holding og som i en rum tid har stået på spring for at købe hele koncernen.

Dangaard Telecom er med 1.000 ansatte i 14 lande uden sammenligning Europas største distributør af mobiludstyr.

Selskabet vil først endeligt bekræfte navnet på den nye ejer og den kommende ejerstruktur på et pressemøde senere tirsdag.

- Indtil da har vi absolut ingen kommentarer, siger koncernchef Michaél Køehn til Computerworld.

Dangaard omsatte sidste år for 12 milliarder kroner og har store vækstplaner.

Selskabet sigter målrettet efter at overhale verdens største mobildistributør, Bright Point, inden for et års tid og er på vej med nye afdelinger i Moskva, Miami, New Delhi, Hong Kong og Nairobi.

Dangaard Telecom har en ret snæver ejerkreds, hvor schweiziske BSH ejer 20 procent, mobilselskabet Debitel 21 procent, mens Fleegaard-familien sidder på én procent.

De resterende 58 procent bliver ejet af Dangaard Telecom Partners, der tæller godt 50 nøglemedarbejdere i selskabet.

Læs mere om Dangaard-salget senere i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,