Receptregister udstiller danskernes sygdomme

Efter sommerferien får et meget stort antal danskere adgang til oplysninger om alle danskeres medicinforbrug via et nyt it-register. Eksperter hejser advarselsflaget.

Efter sommerferien sætter Lægemiddelstyrelsen strøm til et register, hvor store grupper i det danske sundhedsvæsen vil kunne søge på, hvilken medicin en hvilken som helst dansker skal afhente på apoteket.

Den nye receptserver bliver Danmarks centrale database over al medicin, der udskrives til landets borgere.

Receptserveren er en udvidelse til den såkaldte medicinprofil, hvor myndighederne længe har indsamlet stærkt intime og personfølsomme oplysninger om danskernes medicinforbrug.

Lægerecepter og følsomme ord

Medicinprofilen vokser nu til også at omfatte de recepter, som lægerne udskriver, samt lægernes egne og ofte meget følsomme ord om, hvilke sygdomme medicinen skal virke mod.

Samtidig får alle apotekere i Danmark nu fuld adgang til at søge alene på patienternes navn eller adresse, hvorved det i praksis bliver muligt at lure på, hvilken medicin naboen får.

Det er godt nok ulovligt at slå op uden patientens samtykke, men systemet giver alligevel fri og uhindret adgang til de mange data, og Lægemiddelstyrelsen vil kun sporadisk kontrollere for misbrug.

Ekspertråd meget skeptiske

Allerede da den oprindelige medicinprofil kom til verden udtrykte både Datatilsynet og Forbruger­rådet stor skepsis over for en så omfattende registrering af så personlige oplysninger.

Men disse advarsler har Folketinget valgt at overhøre.

Med den seneste udvidelse af registret hejser blandt andre lektor i sundhedsjura og tidligere medlem af Etisk Råd Mette Hartlev, Københavns Universitet, nu advarselsflaget og betvivler det juridiske grundlag for selve medicinprofilen.

Hun betegner det som tvivlsomt, om registreringen overholder EU’s person­datadirektiv.

Forbrugerrådet føler sig snigløbet.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Indenrigs- og Sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Læs mere i den trykte udgave af Computerworld fredag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S