Samlet frigivelse skal lette Eclipse-arbejde

Open source-organisationen Eclipse Foundation er klar med organisationens første forsøg på at koordinere frigivelsen af en række værktøjer på samme tid.

Open source-samarbejdet Eclipse Foundation er klar til som planlagt at indfri første etape i organisationens Callisto-projekt.

Callisto er et forsøg på at koordinere frigivelsen af en række projekter under Eclipse, så nye versioner af forskellige værktøjer er klar på samme tid.

- Vi gør det for at gøre det lettere for en organisation at bruge Eclipse-teknologi, siger direktør Mike Milinkovich fra Eclipse Foundation.

10 værktøjer

I første omgang vil 10 forskellige værktøjer blive frigivet 30. juni som resultat af Callisto.

Projektet har involveret koordination af over 260 udviklere fra mere end 15 forskellige virksomheder, der har arbejdet på de 10 projekter, der deltager i Callisto-projektet.

For de virksomheder, der benytter Eclipse-software i deres produkter, betyder Callisto, at de har fået én samlet dato for, hvornår de 10 forskellige dele er klar i en ny version i stedet for at skulle samle dem op løbende.

Det gør det lettere for firmaerne at planlægge deres egne udgivelser.

- Jeg synes, det er en rigtig god idé. Jeg tror, det er det første rigtigt koordinerede open source-projekt, der leverer noget virkelig værdifuldt til miljøet, siger afdelingschef Bill Roth fra BEA Systems.

Relevant link

Eclipses Callisto-projekt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job