Analytikere: Jens Alder er et godt valg

Jens Alder er et godt valg som Henning Dyremoses afløser på topposten hos TDC, mener teleanalytiker John Strand. Også schweizisk analytiker roser Alder for hans indsats med Swisscom.

Valget af 49-årige Jens Alder som ny administrerende direktør og koncernchef for TDC er et godt valg, mener teleanalytiker John Strand.

- Det har været en offentlig hemmelig, at Dyremoses job har været tilbudt til indtil flere spillere de seneste måneder, siger John Strand.

- Det er heller ikke nogen hemmelighed, at TDC har brug for en dansker, der har vist, at han kan styre en stor organisation, og det har Jens Alder, siger John Strand.

Den holdning deles af den schweiziske analytiker Christoph Ladner, der arbejder for den svejtsiske bank Sarasin.

Han giver overordnet Jens Alder gode karakterer for indsatsen hos Swisscom.

- Han er god til at tale med sine omgivelser, med politikerne og med de ansatte. I det perspektiv gjorde han et godt stykke arbejde hos Swisscom, siger Christoph Ladner.

Tilfreds med ny direktør

Den nye topchef Jens Alder var indtil tidligere i år koncernchef i det delvist statsejede schweiziske teleselskab Swisscom.

- Der er ingen tvivl om, at Jens Alder har gjort det godt i Swisscom. Når han ikke fortsatte på den post skyldes det alene, at der internt var uenigheder som strategien for selskabet mellem de forskellige aktionærer, siger John Strand.

TDC-bestyrelsesformand Kurt Björklund er også godt tilfreds.

- TDC får med Jens Alder en fantastisk kompetent koncernchef, som har været en klar nummer ét på vores ønskeliste, siger Kurt Björklund.

Han mener, at det er en optimal løsning for TDC at rykke Henning Dyremose et trin op i ledelsen, så han fremover herfra kan bidrage med sin indsigt i TDC.

Christoph Ladner vurderer dog, at Jens Alder trods hans store lokalkendskab vil få meget svært ved at gøre noget ved TDC Switzerland:

- TDC Switzerland er i en meget svær situation. Det er meget vanskeligt at konkurrere med Swisscom. Det ville være et logisk skridt at sælge selskabet, siger Christoph Ladner til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics