Harmløse hjemmesider gemmer malware

Uskyldigt udseende hjemmesider bliver oftere hacket og brugt til at sprede ondsindede programmer, advarer sikkerhedsfirma.

Tilsyneladende uskyldige hjemmesider kan gemme på ubehagelige overraskelser i form af ondsindede programmer eller malware.

Tidligere kunne man som tommelfingerregel gå ud fra, at det gjaldt om at få paraderne op, hvis man bevægede sig ind på hjemmesider med løfter om bar hud eller billig software.

Sådan er det ikke længere, advarer sikkerhedsfirmaet Exploit Prevention Labs.

Stuerene sider gemmer på snavs

Firmaet har ifølge SC Magazine registreret en øget brug af helt stuerene hjemmesider til spredning af ondsindede programmer.

Det sker ofte uden webmasterens viden ved at hackerne finder sårbarheder i hjemmesiden eller softwaren til styring af indholdet.

Det kan også ske ved eksempelvis gratis besøgstællere eller counters, der tilbydes på internettet.

Størstedelen er legitime, men visse udnyttes til at plante ondsindet kode, når en besøgende indlæser en hjemmeside, der indeholder tælleren.

- Det er en trussel, som de ikke vil have udbasuneret. Det her er ikke de gamle dage, hvor virusbagmænd drømte om at komme på CNN. De her folk ønsker at holde lav profil, de ønsker ikke at blive opdaget. De vil blot stjæle penge fra folk uden nogen opdager det, siger teknisk direktør Chris Weltzien fra Exploit Prevention Labs til SC Magazine.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S