Dagens it-nyheder: 5. november 2026

Sidst opdateret: I dag kl. 09:56

I dag kl. 09:56

Tidligere topchef Lars Berthelsen klar med nyt job et år efter exit fra Twoday

Lars Berthelsen,er klar med nyt job efter, at han i efteråret 2025 forlod posten som administrerende direktør for Twoday., der er blandt Danmarks største it-konsulentvirksomheder med sine omkring 1.000 medarbejdere.

Dengang meddelte han, at han så frem til at bruge tid med sin familie og nyde ro og nærvær.

Men alting har en ende, og det har også Lars Berthelsens selvvalgte periode uden arbejdsmæssige forpligtelser.

Han stifter nu eget selskab sammen med Jesper Kirk, tidligere partner i EY. Det nye selskab kalder de for Actera Management.

"Efter at have nydt en masse ekstra tid tiden sammen med min familie og kunnet gøre en masse ting, som jeg ikke har haft mulighed for i et hektisk arbejdsliv, er jeg nu klar til at starte et nyt kapitel. Det bliver ikke et nyt corporate job på C-level, men i stedet er jeg gået selvstændig sammen med Jesper Kirk," skriver Lars Berthelsen på LinkedIn.

De to partnere vil via Actera Management "investere i og udvikle små og mellemstore virksomheder i Danmark," meddeler han.

"Vi er IKKE en kapitalfond - heller ikke bare en lille én - men derimod er vi aktive investorer, hvor vi sammen med ledelsen af de selskaber, som vi køber, vil arbejde skulder ved skulder om at udvikle virksomheden," skriver han.

I dag kl. 09:16

Et af Vismas største datter-selskaber dropper Visma-navnet: Her er selskabets nye navn

Et af de største selskaber i den norske Visma-koncern, Visma Software Nordic, skifter navn og dropper helt den navnemæssige forbindelse til moderkoncernen.

Det kommer til at ske med indgangen til 2027, hvor Visma Software Nordic lægger sit gamle navn bag sig og skifter til sit nye navn: Scarlet.

Samtidig indfører selskabet 'nyt brand, identitet og strategi," meddeler det. 

Det hele skal "styrke leverancen af fremtidens ERP-, løn- og HR-løsninger, der er specialtilpasset nordiske virksomheder, hedder det.

Med navneskiftet samler selskabet også sine cloud-løsninger under en samlet platform, der bliver opdelt i produkt-suiter, AI-agenter og funktioner.

"Cloud-løsningerne vil bruge det nye selskabsnavn som deres primære navn, mens funktioner adskilles via egne funktionsnavne eller beskrivende tilføjelser. Etablerede og lokalt installerede løsninger (on-premise), som Business, beholder det kendte navn, men uden Visma-præfikset," meddeler Visma Software Nordic/Scarlet.

Selskabet har omkring 1.000 medarbejde og omsatte i 2025 for knap 1,7 milliarder kroner.

Du kan læse mere om navneskiftet hos Visma Software Nordic her.cloud

I dag kl. 07:55

HP udpeger ny topchef: Henter tidligere Microsoft-profil ind

Artikel billede

(Foto: © Charles Best Photography Ltd / Charlie Best)

Efter i ni måneder at have ledt med lys og lygte og vendt hver en sten, har HP endelig fundet en ny CEO.

Det bliver Emma Walmsley, der fra den 4. januar 2027 officielt kan kalde sig topchef for den amerikanske teknologi- og computervirksomhed. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Hun erstatter Bruce Broussard, der har været fungerende CEO for HP siden februar i år, efter at Enrique Lores midt i en stor fyringsrunde i selskabet forlod HP med øjeblikkelig virkning for i stedet at blive topchef i PayPal.

Emma Walmsley er blevet hentet ind fra en post som administrerende direktør i medicinalvirksomheden GSK, som hun har haft siden 2017.

Hun har også siddet i bestyrelsen hos Microsoft i syv år og arbejdede i 17 år hos kosmetikselskabet L'Oreal.

"HP er en ikonisk virksomhed med en afgørende rolle i at forme fremtidens arbejde på globalt plan. Jeg er begejstret for at blive en del af teamet og sammen bevæge os fremad med klarhed og overbevisning. Vi vil fokusere på at udnytte kraften i AI-æraen og bruge HP's kreativitet og innovation til at åbne op for nye vækstkilder og levere varig værdi for vores kunder, aktionærer, partnere og medarbejdere," siger Emma Walmsley i meddelelsen.

Bruce Broussard bliver fra årsskiftet ny bestyrelsesformand i HP og kommer til at erstatte Chip Bergh, der har haft tjansen siden 2017.

I dag kl. 07:30

Dansk kommune sætter datacenter-planer på hold efter protester fra beboere

Artikel billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tårnby kommune har sat planerne om at opføre et datacenter i bero.

Det fortalte kommunens borgmester, Allan S. Andersen (S), under et borgermøde afholdt på rådhuset, hvor mere end 300 lokale borgere var troppet op. Det skriver DR.

Det var det hollandske selskab Penta Infra, der skulle opføre et datacenter på et 40.000 kvadratmeter stort areal på Ugandavej, som Tånby Kommune solgte til selskabet.

Planen var, at det kommunale fjernvarme-selskab CTR skal overtage nabogrunden med henblik på at kunne aftage overskudsvarmen fra det nye datacenter.

Men flere beboere fra området har på det seneste protesteret over projektet. Under mødet erkendte Allan S. Andersen, at kommunen ikke har imødekommet bekymringerne.

"Vi har i hvert fald ikke været gode nok til at kigge ind i de bekymringer, der kan være, da vi for to år siden fik en besked om, at der var en virksomhed, som gerne ville købe grunden på Ugandavej netop, fordi der lå en lokalplan for en datavirksomhed," siger han ifølge DR.

Byggeprojektet bliver nu sat på pause, imens Tårnby Kommune venter på regeringens nationale strategi for datacentre, der ventes at lande inden årets udgang, fortalte borgmesteren til mødet.

I dag kl. 07:15

Fik du læst? Midtvejsvalgets skjulte taber var datacentrene

Det amerikanske midtvejsvalg er kommet og gået, og røgen har knap nok lagt sig, før konturerne af de virkelige vindere og tabere begynder at vise sig.

Selvom præsident Donald Trump og Republikanerne naturligvis fik den største lussing af vælgerne, risikerer det nemlig at blive begyndelsen på et langt større problem for den globale techindustri.

Midtvejsvalget afslørede således en kæmpe, bred folkelig modstand mod AI-industrien og dens enorme datacentre. Flere amerikanske byer brugte således midtvejsvalget som anledning til at vende tommelfingeren nedad til de store amerikanske techselskaber.

Fra at have været synonym med vækst, innovation og fremskridt, er branchen ved at blive opfattet som et samfundets problemer. Og den udvikling er også efterhånden nået til Danmark.

Lars Jakobsen, chefredaktør på Computerworld, har skrevet en analyse om techbranchens problemer i kølvandet på midtvejsvalget.

Læs eller genlæs den her:

I dag kl. 06:41

Tusindvis af persondata stjålet i læk hos dansk institut

Artikel billede

(Foto: Markus Spiske)

Op til 5.000 piloter har fået stjålet personoplysninger i forbindelse med et databrud hos Danmarks Meterologiske Institut (DMI), der skete i slutningen af oktober.

Det oplyser DMI på sin hjemmside.

Bruddet skete via Northavimet, der er en fælles internetportal, hvor piloter på tværs af Norden kan få adgang til vejrinformationer, når de skal planlægge flyvninger.

Uvedkommende fik adgang til portalen og downloadede flere personoplysninger om piloterne, herunder navne, mailadresser, nationaliteter og pilotcertifikatnumre.

DMI oplyser, at instituttet fik kendskab til databruddet i forbindelse med et større analysearbejde af sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, der i oktober fik flere hjemmesider verden over til at gå i sort.

Databruddet skete kl. 12 den 22. oktober, og kl. 14 samme dag fik DMI lukket ned for Northavimet, sikkerhedsopdaterede portalen og genåbnede den.

"Omfanget af personoplysninger kan udgøre en risiko for den enkelte bruger af Northavimet, og brugerne skal danne nye password for adgang," skriver DMI på sin hjemmeside.

Databruddet er meldt til politiet og Datatilsynet, og de berørte personer er blevet orienteret om lækket af deres personoplysninger, skriver DMI.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S