AOL vil grave efter spammers gemte guld

AOL forsøger at få lov til at grave efter en spammers gemte guldbarrer på familiens ejendomme, hvor han ifølge ekskæresten skulle have gemt sin spam-gevinst.

Internetudbyderen AOL vil nu gå rettens vej for at få tilladelse til at grave på en dømt spammers forældre og bedsteforældres ejendomme i forsøg på at finde begravet guld. Det skriver nyhedsbureauet AP.

Davis Wolfgang Hawke er blevet dømt til at betale godt 74 millioner kroner i erstatning til AOL og selskabets kunder for spamaktiviteter, han stod bag.

Han er imidlertid selv gået under jorden, men ifølge hans ekskæreste, har han angiveligt begravet både guld- og platinbarrer.

Derfor har AOL nu anmodet om tilladelse til at grave på forældrenes og bedsteforældrenes ejendomme for at finde de nedgravede værdier.

AOL har ifølge AP fremvist en kvittering på indkøb af guld til en værdi af over to millioner kroner fra et enkelt firma i USA.

Hverken forældrene eller bedsteforældrene har imidlertid tænkt sig frivilligt at lade AOL gå på skattejagt på deres ejendom.

- Selv hvis de graver hele haven op, vil de kun gøre sig selv til grin. Der er overhovedet ingen grund til, at de skulle tro, at Davis Hawke ville være dum nok til grave guld ned på vores jord. Min søn er over alle bjerge, siger moderen Peggy Greenbaum til AP.

AOL har før gjort alvor af at konfiskere værdier fra de spammere, selskabet har retsforfulgt og har fået dømt.

Sidste år udlovede selskabet således både en beslaglagt Hummer luksusfirehjulstrækker, guldbarrer og kontanter, som gevinster i et lotteri blandt selskabets kunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura