Toshiba skal bygge Microsofts iPod-dræber

Microsofts kommende udfordrer til Apples iPod, Zune, bliver bygget af Toshiba, fremgår det af en ansøgning fra Toshiba til de amerikanske myndigheder.

Det bliver Toshiba, der skal bygge Microsofts kommende Zune-apparater, der skal være softwaregigantens modstykke til Apples populære iPod. Det bekræftede Microsoft fredag.

Toshiba afslørede samtidig en række detaljer omkring designet af den første Zune-enhed i en ansøgning til de amerikanske telemyndigheder.

Microsoft vil ikke bekræfte, hvorvidt andre firmaer vil producere Zune-enheder udover Toshiba, men oplyser, at selskabet vil frigive flere oplysninger inden for kort tid.

Den version, Toshiba beskriver i selskabets ansøgning, er en smule større end Apples iPod, rummer 30 gigabyte lagerplads, FM-modtager og trådløst netværk.

Det trådløse netværk kan ifølge dokumentation anvendes til at forbinde til andre Zune-enheder i nærheden, så indhold kan deles mellem enhederne.

Relevant link

Toshibas ansøgning

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S