Softwarepirat idømt seks års fængsel

En 37-årig amerikaner skal seks år i fængsel for i tre år at have drevet en omfattende forretning, hvor han solgte piratkopier forklædt som de ægte vare.

En Lamborghini, en Hummer, tre Corvetter, en Lincoln Navigator, to Cessna-fly, en helicopter, en speedbåd og to brandbiler. Det er blot nogle af de ting, som 37-årige Danny Ferrer fra Florida nu bliver tvunget til at sælge, efter at være blevet idømt USA's måske strengeste straf nogensinde til en softwarepirat.

Danny Brenner blev fredag idømt seks års fængsel og skal desuden betale omkring 23,9 millioner kroner i erstatning.

Danny Brenner stod bag butikken BuysUSA.com, der solgte piratkopier af dyre softwarepakker fra blandt andet Adobe og Autodesk.

Softwaren blev solgt så den for almindelige forbrugere så ud til at være autentisk.

Firmaet begyndte at sælge piratkopierne i 2002 og reklamerede for de lidt for gode tilbud gennem e-mails frem til FBI lukkede butikken i oktober 2005.

Ifølge nyhedsbureauet AP fortalte Danny Brenner dommeren, at han begyndte at sælge piratkopier for at kunne betale for sin syge kones operation.

Han indrømmede dog samtidig, at der også havde været en vis mængde grådighed med i spillet.

Softwarefirmaerne anslår, at de mistede op mod 116 millioner kroner på Danny Brenners ulovlige forretning.

- Dette er den ultimative sag. Det er en sag, hvor der var nogen, der tjente rigtig mange penge, lød det fra anklageren under retssagen ifølge AP.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job