Hackerangreb var forarbejde til phishing

Et hackerangreb mod AT&T's webbutik, hvor bagmændene stjal kundeoplysninger, blev fulgt af et phishingangreb, der skulle skaffe endnu flere persondata.

Et hackerangreb mod en computer, der blev anvendt til at håndtere bestillinger til teleselskabet AT&T's internetbutk, viste sig blot at være første led i et udspekuleret phishing-angreb. Det skriver San Francisco Chronicle.

Hackerangrebet var rettet mod en server hos en ekstern leverandør.

Ifølge AT&T's første udmeldning lykkedes det hackerne at stjæle oplysninger om omkring 19.000 kunders bestillinger.

Disse data omfattede navn, adresse og kreditkortnummer.

I sig selv ikke et ringe udbytte, men bagmændene ønskede angiveligt at få alle de oplysninger ud af angrebet, som kunne bruges til mere avanceret identitetstyveri.

Derfor blev de stjålne data umiddelbart efter hackerangrebet anvendt i et phishingangreb.

Fra den hackede server havde bagmændene ordrenumre, e-mailadresser og tilstrækkelige oplysninger til at sammensætte en e-mail, der hævdede, at AT&T havde problemer med at få godkendt kreditkorttransaktionen.

Opdatere kort-oplysninger

Derfor skulle kunderne besøge et websted og opdatere deres kreditkortoplysninger.

Webstedet, der lå på et tilsvarende domæne som den ægte AT&T-butik, blot med endelsen .org i stedet for .com, bad kunderne indtaste personnumre og andre personlige data, skriver San Francisco Chronicle.

AT&T undlod i første omgang at advare kunderne mod phishingangrebet, angiveligt for i stedet at få kunderne til at koncentrere sig om at tage kontakt til deres bank.

- Fokus lå på at fortælle folk, at de skulle få fat på deres kreditkortfirma, samt at vi ville tilbyde gratis kreditovervågning, siger talsmand Walt Sharp fra AT&T til San Francisco Chronicle.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)