IBM-båndstationer får indbygget kryptering

IBM's båndstationer til får fremover indbygget kryptering, hvilket skal gøre det lettere at overbevise kunderne om at benytte kryptering af bånd-storage.

IBM vil fremover gøre indbygget kryptering til en standardfunktion i selskabets enterprise-båndstationer.

Ved at lade krypteringen være indbygget i selve båndstationerne vil det være muligt at kryptere data på båndene uden at belaste servere eller det øvrige storage-netværk.

Det har hidtil været en barriere for brugen af kryptering på bånd, at det har krævet ekstern processorkraft i IBM's systemer.

Koster processorkraft

Selvom der muligvis har været et ønske om at kryptere data på båndene, har det altså været nødvendigt at veje det op mod at skulle afse processorkraft.

Ifølge analytiker John Webster fra Data Mobility Group er behovet for kryptering størst hos virksomheder, der lagrer data lokalt på spredte geografiske placeringer, hvilket øger risikoen for eksempelvis tyveri af backupbånd.

IBM vil samtidig sælge software til administration af krypteringen for at imødekomme problemet med at holde styr på krypteringsnøglerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS