ComputerViews: Et nyt analyseformat

ComputerViews er en journalistisk analyse designet til online-mediet, fordi den er kort og knivskarp.

ComputerViews er en kort og knivskarp analyse, der på få hundrede ord leverer både argumentation og konklusion på et emne, der er dagsaktuelt eller en digital tendens.

Analysen er essensen af den viden, som Computerworlds journalister har samlet på et bestemt område gennem mange timers research og artikelskrivning.

Det er journalist Poul Funder Larsen, der har skabt konceptet for Computerworld efter inspiration fra den britiske kollega Hugh Dixon.

En fordanskning

Inden Poul Funder Larsen kom til Computerworld i maj 2006, havde han arbejdet flere år i udlandet for udenlandske medier, senest for nyhedsbureauet Dow Jones i den ukrainske hovedstad Kiev.

- ComputerViews er en fordanskning af Hugh Dixons tanker om korte, koncise og indsigtsfulde mini-analyser med en klar vinkling og gerne en præcis rettet brod, forklarer Poul Funder Larsen.

Hugh Dixon udviklede først analysen til den britiske erhvervsavis Financial Times, hvor formatet i dag anvendes flittigt under titlen Lex både i den trykte avis men navnlig i Financial Times online aktiviteter med to daglige nyhedsbreve.

Hugh Dixon forlod senere Financial Times og startede onlinetjenesten BreakingViews, der dagligt leverer mellem 10 og 15 af disse journalistiske analyser designet til online læsning.

BreakingViews har målrettet sine analyser til professionelle erhvervsfolk med behov for en hurtig men troværdig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af erhvervsnyheder.

ComputerViews vil levere analyser målrettet digitale professionelle, der har behov for en troværdig men hurtig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af it-nyheder fra både erhverv, samfund og teknologi.

- ComputerViews er en god måde at tilføje analytisk værdi til vores produktion og kvalificere vores journalistiske dækning af specifikke nyheder ved at komme et spadestik dybere, siger Poul Funder Larsen.

ComputerViews vil dukke op dagligt på Computerworld Online og ugentligt i avisen.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS