ComputerViews: Et nyt analyseformat

ComputerViews er en journalistisk analyse designet til online-mediet, fordi den er kort og knivskarp.

ComputerViews er en kort og knivskarp analyse, der på få hundrede ord leverer både argumentation og konklusion på et emne, der er dagsaktuelt eller en digital tendens.

Analysen er essensen af den viden, som Computerworlds journalister har samlet på et bestemt område gennem mange timers research og artikelskrivning.

Det er journalist Poul Funder Larsen, der har skabt konceptet for Computerworld efter inspiration fra den britiske kollega Hugh Dixon.

En fordanskning

Inden Poul Funder Larsen kom til Computerworld i maj 2006, havde han arbejdet flere år i udlandet for udenlandske medier, senest for nyhedsbureauet Dow Jones i den ukrainske hovedstad Kiev.

- ComputerViews er en fordanskning af Hugh Dixons tanker om korte, koncise og indsigtsfulde mini-analyser med en klar vinkling og gerne en præcis rettet brod, forklarer Poul Funder Larsen.

Hugh Dixon udviklede først analysen til den britiske erhvervsavis Financial Times, hvor formatet i dag anvendes flittigt under titlen Lex både i den trykte avis men navnlig i Financial Times online aktiviteter med to daglige nyhedsbreve.

Hugh Dixon forlod senere Financial Times og startede onlinetjenesten BreakingViews, der dagligt leverer mellem 10 og 15 af disse journalistiske analyser designet til online læsning.

BreakingViews har målrettet sine analyser til professionelle erhvervsfolk med behov for en hurtig men troværdig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af erhvervsnyheder.

ComputerViews vil levere analyser målrettet digitale professionelle, der har behov for en troværdig men hurtig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af it-nyheder fra både erhverv, samfund og teknologi.

- ComputerViews er en god måde at tilføje analytisk værdi til vores produktion og kvalificere vores journalistiske dækning af specifikke nyheder ved at komme et spadestik dybere, siger Poul Funder Larsen.

ComputerViews vil dukke op dagligt på Computerworld Online og ugentligt i avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice