2,6 mio. kreditkortnumre endte på lossepladsen

En menneskelig fejl betød, at fem databånd med informationer om 2,6 millioner kunder blev smidt ud og endte på lossepladsen.

En medarbejder hos det amerikanske kreditkortfirma Chase Card Services tog fejl af en kasse med fem databånd med personlige oplysninger og kreditinformationer, så de endte i firmaets affaldscontainer.

Båndene indholdt informationer og kreditkortnumre tilhørende omkring 2,6 millioner nuværende og tidligere kunder hos Chase.

Ifølge Chase er der ikke rapporteret om misbrug af de berørte kreditkort.

Derfor formoder selskabet, at båndene er blevet mast og begravet på lossepladsen sammen med det øvrige affald.

Båndene blev opbevaret i en aflåst kasse, og det var ifølge Chase en menneskelig fejl, hvor de fastlagte procedurer for håndteringen af båndene ikke blev overholdt, der var skyld i, at båndene nu ligger på lossepladsen.

- Vi beklager dybt denne hændelse og undskylder til dem, der er blevet berørt, siger administrerende direktør Rich Srednicki fra Chase Card Services.

Chase vil nu stramme op på procedurerne omkring håndteringen af databånd og sørge for, at medarbejderne bliver oplært bedre.

Firmaet har ikke villet kommentere, hvorvidt data på båndene var krypterede.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere