Ultra-HDTV for stort til dit tv

Japanske NHK har for første gang vist Ultra-HDTV-teknologien frem i Europa. Med en opløsning på 7.680 gange 4.320 pixels er teknologien dog indtil videre for stor til dagligstuen.

Hvis du spekulerer over, hvad du dog skal bruge den gigabit-forbindelse, dit lokale elselskab insisterer på at grave ned ud for dit hus, til, så har det japanske svar på DR et bud.

Japanske NHK har udviklet Super Hi-Vision eller Ultra-HDTV og kunne vise teknologien frem for første gang i Europa i forbindelse med tv-messen i Amsterdam for nylig. Det skriver BBC.

Der er indtil videre ingen konventionelle skærme eller projektorer, der er i stand til at vise Ultra-HDTV i et format, der vil være velegnet til en almindelig dagligstue.

Kræver næsten en biografsal

Med en opløsning på 7.680 gange 4.320 pixels og 22.2 kanalers surroundlyd er der indtil videre tale om udstyr, der kræver en god biografsal.

Planen er dog, at Ultra-HDTV med tiden skal blive tilgængelig for almindelige forbrugere, når kabeltv-forbindelser og skærmene kan klare den store udfordring.

- Da vi udviklede HDTV for 40 år siden, var vores mål at få folk til at føle, at motivet var ægte. Nu er vores mål at få folk til at føle, at de selv befinder sig i motivet, siger udviklingschef Masaru Kanazawa fra NHK til BBC.

Indtil videre forventer han, at Ultra-HDTV til almindelige forbrugere ligger 25 år ude i fremtiden.

Eksempelvis vil almindelige sendenet ikke være i stand til at skalere til den båndbredde, den enorme opløsning vil kræve.

Sendt ukomprimeret signal

NHK har som eksperiment sendt et ukomprimeret tv-signal via en fiberforbindelse over en afstand af 260 kilometer.

Mens kun et fåtal af danskerne endnu har taget HDTV til sig, så har HDTV sat gang i konkurrencer om at have den største HDTV-skærm på amerikanske og japanske sportsarenaer.

I USA har University of Texas således netop tændt for verdens lige nu største HDTV, der måler knap 17 meter i højden og knap 41 meter i bredden.

Ifølge magasinet Sports Illustrated spekulerer fans nu i mulighederne for at koble en Xbox 360 til "Godzillatron", som kæmpeskærmen kaldes.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland