Juridisk direktør forlader HP efter skandale

HP's juridiske direktør Ann Baskins har frivilligt valgt at forlade sin post, efter det er kommet frem, at hun deltog i møder, hvor de tvivlsomme efterforskningsmetoder blev diskuteret.

It-giganten Hewlett-Packards juridiske direktør Ann Baskins trådte torsdag tilbage og indleverede sin opsigelse i kølvandet på den skandale omkring efterforskningen af et åbenmundet bestyrelsesmedlem, der har ramt koncernen.

Det er uklart, præcis hvilket kendskab Ann Baskins havde til anvendelsen af de efterforsknings-metoder, der nu kan vise sig at være ulovlige.

Efterforskerne udgav sig således for at være de involverede journalister og bestyrelsesmedlemmer over for deres teleselskaber for at få udleveret opkaldsoversigter.

Selvom metoden ikke er klokkeklart ulovlig, har HP siden officielt taget afstand fra den.

I en officiel meddelelse til det amerikanske børstilsyn skriver koncernen, at Ann Baskins deltog i møder med efterforskerne, hvor metoden blandt andet blev diskuteret.

Det er dog uvist, hvor dybt Ann Baskins var involveret i efterforskningen.

HP's administrerende direktør Mark Hurd takkede Ann Baskins for at træde tilbage for at tjene HP's interesser bedst muligt.

- Det var en svær beslutning for hende at træde tilbage, men ved at gøre det, har hun sat HP's interesser over sine egne, og det er prisværdigt, udtaler Mark Hurd ifølge en pressemeddelelse.

Ann Baskins er blandt de topchefer fra HP, der er indkaldt til en politisk høring omkring skandalen, der blandt andet skal være med til at vurdere lovligheden af de anvendte metoder.

HP oplyser, at selskabet har indgået en aftale med Ann Baskins om at betale for hendes udgifter i forbindelse med eventuelle retssager på grund af skandalen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job