HP, etik & privatdetektiver

Bestyrelsesskandalen i HP bliver bare ved og ved. Senest har topfolk i selskabet stået skoleret i den amerikanske kongres. Men det hele er ikke bare ufrivillig komik, for sagen rummer også en vigtig lære for selskaber og deres bestyrelser.

ComputerViews: Sagen, der har udfoldet sig som et John Grisham-filmmanuskript, handler om et magtopgør i en bestyrelse, hvor bestyrelsesformanden Patricia Dunn hyrede privatdetektiver til at finde frem til, hvem det var, der lækkede følsomme oplysninger til omverden i forbindelse med dronningemordet på HP’s daværende topchef, Carly Fiorina.

Jagten på den formastelige er foregået uden smålig skelen til hverken etik eller lovgivning.

Privatdetektiver har skygget bestyrelses-medlemmer, aflyttet deres telefoner og hacket computere – ikke kun internt i HP, men også eksternt. Blandt andet har privatdetektiverne forsøgt at installere spyware på computerne hos flere journalister på CNET, der var hovedleverandør af historierne om bestyrelsesopgøret.

Såvel FBI som det amerikanske finanstilsyn og statsadvokaten i Californien har indledt hver deres undersøgelser af sagen, så de reelle forhold kommer givetvis for dagens lys – formentlig i form af alle slibrige detaljer og spektakulært foldet ud i offentligheden.

Hvilket bringer os til læren af HP-sagen.

Den første lære er, at jo mere ekstreme metoder en ledelse bruger, jo mere ekstrem risikerer image-skaderne at blive for et selskab. En række amerikanske it-chefer har allerede reageret ved at erstatte HP-udstyr med Dell i protest mod den virksomhedskultur, skandalen afdækker. Det er ærgerlige, unødvendige og demotiverende tab.

Den anden lære er, at etik ikke kan udliciteres. Der må ikke herske tvivl om, at bestyrelsesformanden har det fulde ansvar for, at virksomhedens standarder til enhver tid bliver respekteret i en undersøgelse om uregelmæssigheder, som i HPs tilfælde.

Mark Hurd, HPs nye topchef, har nu bedt en tidligere statsadvokat om at formulere en løsning, så ”denne slags aldrig kan ske igen i HP”. Vi kan håbe på, at dette arbejde i HP leverer et stærkt eksempel til efterfølgelse for andre etisk hæmmede ledelser, så læren fra HP tjener et fornuftigt formål.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S