Nokia klar med ny Bluetooth-udfordrer

Nokia er klar med en rival, der skal tage kampen op med Bluetooth. Den nye teknologi Wibree kan det samme som Bluetooth, men bruger mindre strøm.

Nokias udviklingsafdeling er tilsyneladende blevet træt af kritikken af, at mobiltelefonerne løber tør for strøm, så snart der tændes for Bluetooth-tilslutningen.

Det finske selskab har nemlig netop annonceret den nye teknologi Wibree, der skal tage kampen op med Bluetooth om trådløst netværk over korte afstande.

Ifølge Nokia kan den nye trådløse teknologi prale af et strømforbrug, der kun er en brøkdel af andre trådløse teknologiers.

Derfor skulle den være ideel til integration i små enheder. Wibree er endog også kompatibel med Bluetooth-løsninger

Wibree kan – helt som tilfældet er med Bluetooth – fungere som trådløs tilslutning mellem mobile enheder og pc’er, mus, ure , tastature osv. Rækkevidden for Wibree vil være 10 meter og overførselshastigheden ligger på en Megabit/s.

Nokia er tæt på at afslutte Wibrees endelige specifikationer.

Specifikationerne vil sidenhen blive gjort offentlige, så alle i industrien kan anvende dem.

Nokia forventer, at have den første kommericielle udgave af specifikationen klar i løbet af andet kvartal næste år.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil