Nokia klar med ny Bluetooth-udfordrer

Nokia er klar med en rival, der skal tage kampen op med Bluetooth. Den nye teknologi Wibree kan det samme som Bluetooth, men bruger mindre strøm.

Nokias udviklingsafdeling er tilsyneladende blevet træt af kritikken af, at mobiltelefonerne løber tør for strøm, så snart der tændes for Bluetooth-tilslutningen.

Det finske selskab har nemlig netop annonceret den nye teknologi Wibree, der skal tage kampen op med Bluetooth om trådløst netværk over korte afstande.

Ifølge Nokia kan den nye trådløse teknologi prale af et strømforbrug, der kun er en brøkdel af andre trådløse teknologiers.

Derfor skulle den være ideel til integration i små enheder. Wibree er endog også kompatibel med Bluetooth-løsninger

Wibree kan – helt som tilfældet er med Bluetooth – fungere som trådløs tilslutning mellem mobile enheder og pc’er, mus, ure , tastature osv. Rækkevidden for Wibree vil være 10 meter og overførselshastigheden ligger på en Megabit/s.

Nokia er tæt på at afslutte Wibrees endelige specifikationer.

Specifikationerne vil sidenhen blive gjort offentlige, så alle i industrien kan anvende dem.

Nokia forventer, at have den første kommericielle udgave af specifikationen klar i løbet af andet kvartal næste år.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos