OECD: Danmark verdens bedste til bredbånd

Nye tal fra OECD viser, at ingen andre lande har flere bredbåndsforbindelser per indbygger end Danmark. Der er nu næsten 1,6 mio. bredbåndsabonnenter i Danmark.

Det seneste halve år er antallet af bredbåndsforbindelser i Danmark steget med 18 procent. Der er nu 29 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere, oplyser IT- og Telestyrelsen i den netop offentliggjorte telestatistik for 1. halvår 2006.

Det betyder ifølge en opgørelse fra OECD, der netop er blevet offentliggjort, at Danmark på et halvt år har overhalet Island, Korea og Holland, og derfor nu er det land i verden, der har flest bredbåndsforbindelser.

- Danskerne har taget bredbånds-forbindelserne til sig i et rekordstort omfang, og det er der virkelig grund til at være stolt af. I den globaliserede verden er det af stor betydning for Danmark, at vi er blandt de bedste til at udnytte nye teknologiske muligheder, siger videnskabsminister Helge Sander (V) i en pressemeddelelse.

Han peger på, at den store udbredelse også viser, at danskerne betragter bredbånd som noget helt naturligt på linie med ligesom telefoni eller kabel-tv.

- Derfor vil jeg presse på for at sikre, at vi får dækket de hvide pletter på danmarkskortet, hvor man fortsat ikke kan få bredbånd, lyder det fra Helge Sander.

Den høje udbredelse af bredbåndsforbindelser betyder ifølge Danmarks Statistik, at to ud af tre har bredbånd i hjemmet, og at mere end otte ud af 10 virksomheder har bredbånd.

Gennem det sidste år er antallet af bredbåndsforbindelser ifølge OECD steget med 33 procent fra 136 millioner i juni 2005 til 181 millioner i juni 2006.

Gennemsnittet ligger nu på 15,5 forbindelser per 100 indbyggere i forhold til sidste års gennemsnit på 11,7.

Seks lande, heriblandt Danmark har mere end 25 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere. De fem andre lande er Holland, Island, Korea, Schweiz og Finland.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job