Medarbejder sagsøger IBM for jobkarteller

En IBM-ansat trækker sin arbejdsgiver i retten, fordi IBM via en hemmelig jobkartel-aftale har forhindret ham i at få job hos andre virksomheder. Flere IBM-ansatte kan være på vej med lignende krav.

IBM-sikkerhedskonsulenten Claus Bobjerg Juul trækker sin arbejdsgiver i retten med krav om en løn-kompensation på 180.000 kroner.

Det sker, fordi han er stærkt utilfreds med, at IBM via en hemmelig jobkartel-aftale har forhindret ham i at skifte job uden hans vidende.

Der bliver tale om en prøvesag, hvor fagforeningen Prosa med ansættelsesbevisloven i hånden vil have afklaret, om jobkartel-aftalerne er lovlige. Det mener fagforeningen ikke.

Ifølge Prosa står andre IBM-ansatte på spring til at følge trop, så retssagen kan komme til at omfatte erstatningskrav fra en stribe medarbejdere.

– Vi har i denne uge hørt fra endnu en person, der overvejer at lægge sag an, siger leder af Prosas juridiske afdeling, Hanne Lykke Jespersen.

Møder for IBM-ansatte

Det ulmende oprør kan desuden for alvor tage fart, når Prosa i nærmeste fremtid vil holde medlemsmøder for IBM-ansatte, hvor medarbejderne vil blive orienteret om sagen.

Fagforeningen mener, at IBM har overtrådt ansættelsesbevisloven ved ikke at oplyse Claus Bobjerg Juul om de såkaldte non-solicititationsaftaler, der binder ham.

Ansættelsesbevisloven fastslår nemlig, at ansættelseskontrakter skal omtale alle væsentlige vilkår, der har betydning for ansættelsesforholdet.

– Hvis aftaler, der hindrer medarbejderen i at få arbejde andre steder, ikke er væsentlige, så ved jeg snart ikke, hvad der er væsentligt, siger Hanne Lykke Jespersen.

Normalt gives ikke højere erstatning end 10.000 kroner for en overtrædelse af ansættelsesbevisloven, men loven giver i særlige grove tilfælde mulighed for enstørre erstatning.

Og det går Prosa og Claus Bobjerg altså efter med et krav om et halvt års løn i erstatning. Det svarer til 180.000 kroner.

Professor: Elegant træk
Professor i erhvervsret på Handelshøjskolen i Århus, Ole Hasselbalch, kalder sagsanlægget for "elegant."

– Juridisk set er det både kreativt og elegant at køre sagen i forhold til ansættelsesbevisloven, vurderer han.

Prosa vil som bevis blandt andet fremføre Computerworlds afsløring i sidste uge af den hemmelige jobkartel-aftale mellem A.P. Møller - Mærsk og IBM, som ingen af de to virksomheders mange tusinder medarbejdere er blevet informeret om.

IBM har allerede modtaget en fax om erstatningskravet, selv om Prosa endnu ikke har afgjort, om sagen skal køre i Københavns Byret eller Sø - og Handelsretten.

Under alle omstændigheder er det ikke sandsynligt, at der falder endelig dom før om flere år.

– Vi vil gå hele vejen. Også til Højesteret, hvis det bliver nødvendigt, siger Hanne Lykke Jespersen.

IBM bekræfter i en kortfattet mail til Computerworld, at selskabet har modtaget et brev fra Prosa, som selskabet nu kigger nærmere på.

- Derudover har vi ingen kommentarer, skriver kommunikations-chef, Marie-Louise Arnfast.

Læs også: IBM-ansat: Derfor trækker jeg IBM i retten

Læs i den trykte udgave af Computerworld fredag: Milliard-regning venter dansk erhvervsliv i kartel-sag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S