Fransk parlament indfører open source

Til sommer vil alle de folkevalgte politikere i det franske parlament blive udstyret med open source-software på deres arbejds-computere. Billigere og lige så godt, lyder argumentet.

Det franske parlament indfører open source-baseret software på samtlige pc'er. Det betyder, at de franske folkevalgte politikere fra næste samling skal lære open source-software at kende.

Målet er, at indførelsen af den gratis software skal medføre betydelige besparelser, og det mål vil blive nået i løbet af kort tid, lyder det.

Også når omkostninger til implementering og oplæring regnes med, er der penge at hente, viser beregningerne fra parlamentet.

Alle nødvendige funktioner

Ifølge parlamentet indeholder open source-software alle de funktioner, som de folkevalgte har brug for.

De pågældende pc'er vil blive udstyret med styresystemet Linux, webbrowseren Firefox, kontorpakken Open Office samt en e-mail-klient.

Beslutningen om at skifte er blevet truffet, efter en række politikere tidligere har bedt parlamentets formand om at overveje at skifte til open source.

Parlamentets it-afdeling har nu næsten et halvt år til at forberede skiftet, som først skal træde i kraft til næste samling, der finder sted til sommer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics