BitTorrent åbner videotjeneste til foråret

BitTorrent er ved at køre sig i stilling til at blive den dominerede distributør af digitale spillefilm og fjernsyns-shows via nettet.

I februar vil BitTorrent lancere en videobutik, hvor kunderne kan downloade film og tv-shows fra store produktionsselskaber som Paramount, 20th Century Fox og MTV. Tidligere i år blev et lignende samarbejde indgået med Warner.

Aftalen kommer i en tid, hvor Hollywood-producenterne kæmper om at indtage førerpositionen i fremtidens marked for distribution af film via nettet.

Den enorme popularitet for tjenester som YouTube har tændt lyset i producenternes øjne, og nu kører de det tunge skyts i stilling for at få de bedste salgskanaler.

Verdens største supermarked, Wal-Mart, har netop lanceret en lignende tjeneste, og også Apples og Amazon har meldt sig klar med videotjenester.

BitTorrent kan dog vise sig at være et rigtig fornuftigt valg, selv om tjenesten har et blakket ry, for at være en kanal til distribution af piratsoftware.

Solid placering på markedet

BitTorrent har nemlig to fordele, der kan blive afgørende i forhold til konkurrenterne.

Tjenesten har en smart og velafprøvet distributions-teknologi, og så er BitTorrent uhyre populær blandt brugerne.

BitTorrens open source-distributionssystem blev udviklet i 2001 af Bram Cohen, og formålet med tjenesten var, at gøre det nemmere at distribuerer store datafiler over nettet.

For ikke at overbelast enkelte servere og internetforbindelser bryder programmet store filer op i mindre stykker og distribuerer dem blandt computerne i netværket.

Herefter kan brugerne hente de enkelte elementer fra mange forskellige computere på samme tid og på denne vis spredes trafikken mellem mange.

Det hele styres fra en koordineringsserver, en såkaldt tracker, der ligger inde med oplysninger om, hvem der har hvilke data.

Vil være stueren

Tjenesten har haft ry for, at blive benyttet til distribution af ulovlig software, film med videre. Det ry vil man nu gerne lægge bag sig og være en lovlydig video butik.

- Millioner af brugere bruger BitTorrent til at hente både ulovligt og lovligt indhold, siger Eric Patterson fra BitTorrent.

- Vores egne undersøgelser viser, at 30 procent af brugerne er villige til at betale for indhold. Derved er vi en enorm effektiv salgskanal for producenterne.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job