Så er der bunkebryllup i netværksindustrien

Den nye transatlantiske gigant Alcatel-Lucent er kun en blandt flere storfusioner i netværksindustrien. Konkurrencen er benhård, indtjeningen under pres og - værst af alt - der er intet som tyder på, at det vil blive bedre.

ComputerViews: Hvis man er god til at netværke kan man komme langt i denne verden.

Spørg bare franske Alcatel og amerikanske Lucent, der i dag fusionerede og dermed skabte en global netværksgigant med en årlig omsætning på over 135 milliarder kroner og cirka 80.000 ansatte.

De nygifte er forståeligt nok i højt humør på dagen – og skam få den, der ikke ønsker dem alt godt fremover - men hvis sandheden skal frem, så er der faktisk tale om lidt af et tvangsægteskab.

Har skrantet i årevis

Lucent har skrantet i årevis og kunne næppe klare single-livet meget længere på et tidspunkt, hvor konkurrenceforholdene indenfor teleindustrien gør det pinedød nødvendigt for udstyrsproducenterne at slå pjalterne sammen.

Dagens alliance -der har været undervejs siden foråret - er da heller ikke netværksindustriens første forsøg på at reducere omkostninger og skabe merindtjening gennem fusioner.

I begyndelsen af 2006 afsluttede den svenske udstyrsgigant Ericsson sin overtagelse af det noget mindre Marconi.

Og i juni løftede Nokia og Siemens så sløret for et storstilet partnerskab i form af en sammenlægning af de to selskabers netværksdivisioner.

Et mulehår bag Alcatel-Lucent

Nokia-Siemens er med en forventet årlig omsætning på 120 milliarder kroner kun et mulehår bag Alcatel-Lucent.

Til sammen sidder disse tre super-producenter nu på knap 55 procent af det globale marked for teleudstyr.

Hvorfor al denne konsolideringsaktivitet i netværksindustrien?

Ja, i hårde tider rykker man sammen.

Hele branchen fik sig nemlig et alvorligt knæk, da mange feberhede netværksprojekter bristede sammen med dot com boblen i 2000, og det slag er selskabet aldrig rigtig kommet sig over.

Samtidig har sammensmeltningen af stadig flere tjenester på en IP-platform også bidraget til at skærpe konkurrencen.

Her er det amerikanske Cisco – som over årene selv har opslugt masser af mindre netværksselskaber - der for alvor har spillet rollen som havkatten i hyttefadet.

Indtjening ned

Summa summarum: Netværksfirmaernes indtjening er dykket, og konkurrencen øget - også på grund af pres fra nye kinesiske producenter.

I midten af 1990'erne tjente Nokias netværksoperation 22 øre for hver omsætningskrone, men indtjeningen er siden faldet til bare 13 øre per omsat krone, ifølge Financial Times.

Det er en situation, der præger industrien som helhed, og der er ingen mirakuløse forandringer undervejs.

Priserne på telekommunikation vil fortsætte med at falde i mange år fremover, og det betyder, at presset på udstyrsproducenternes indtjening er kommet for at blive.

Set i det perspektiv er den konsolidering, som Alcatel-Lucent alliancen repræsenterer, positiv og i sidste ende uundgåelig.

Hvem siger i øvrigt, at der ikke kan komme noget godt ud af et fornuftsægteskab?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job