Klagenævn for Domænenavne runder 1.000 klager

Klagenævnet for Domænenavne har rundet et skarp hjørne. Nævnet har nemlig taget stilling til klage nummer 1.000. Men det betyder hverken fest eller ferie for nævnets medlemmer.

Danmarks øverste myndighed på nettet, Klagenævnet for Domænenavne, rundede i al ubemærkethed et skarp hjørne i sidste uge.

Siden nævnets oprettelse i år 2000 har medlemmerne nemlig behandlet 1.000 klager og tvister om danske domænenavne.

Klagenævnet er nedsat af Dansk Internet Forum (DIFO), som ifølge domæneloven har ansvaret for registreringen af domæner på den danske del af internettet.

Der bliver ingen fest

Men trods jubilæet har Klagenævnet for Domænenavne ingen planer om at fejre det skarpe hjørne med en fest eller anden form for uproduktivitet.

- Vi har ikke fejret det på anden vis end ved at behandle flere klager. Der er ikke så meget at tale om. Op på hesten og videre, siger Simon Hutters, der er juridisk sekretær for klagenævnet.

Selv om det kan lyde hårdt, er der dog mening med galskaben.

Klagenævnet mødes kun en gang om måneden og her skal alle klager så behandles. Dog hænder det at sager behandles skriftligt udover det månedlige møde, fortæller Simon Hutters.

En del af klagerne bliver afgjort ved forlig og bliver derfor ikke behandlet af nævnet.

Desuden sorterer nævnet sager fra, som ikke er tilstrækkeligt fyldestgørende til at blive behandlet, fortæller Simon Hutters.

tre typer klager

Ifølge nævnssekretæren har klagerne ikke ændret sig væsentligt gennem klagenævnets 1.000 behandlede sager.

Han fortæller, at der primært er der tale om tre typer af klager, som ikke har ændret sig gennem nævnets historie.

Den første type er de kendetegnsretslige sager, hvor en person har registreret et domæne som krænker et firmas kendetegn.

Dernæst følger personnavnesagerne, hvor en person føler sig krænket af en domæneregistrering som ligner eller er identisk med personens navn.

- Og så er der de klassiske sager, hvor nogen registrerer et domænenavn for at genere eksempelvis en virksomhed. Det kan også være for at sælge navnet eller for at snylte på en anden virksomhed, siger Simon Hutters.

I løbet af nævnets levetid er domæneloven kommet til.

Den har givet mulighed for en hensynsafvejning, som gør det muligt at træffe afgørelser til fordel for klagerne som ikke tidligere var mulige, fortæller Simon Hutters.

Erfarne folk

Klagenævnet for Domænenavnet består af en højesteretsdommer, som er formand for nævnet.

Hun har siddet med siden starten af nævnes levetid.

Det samme har nævnets erhvervsrepræsentant og forbrugerrepræsentant.

De to sidste medlemmer af nævnet har overtaget pladsen fra andre senere, fortæller Simon Hutters.

Klagesag nummer 1.000 handlede om en navnetvist mellem to firmaer, som sælger motorbåde.

Nævnet afgjorde, at konkurrenten til klageren havde registreret et domæne i strid med dansk ret, og at det derfor skulle overføres til klageren.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec