Århusiansk softwarefirma vil erobre verden

Det århusianske softwarefirma Dynamicweb er på syv år vokset fra to til 53 medarbejdere. Nu ruster firmaet sig nu til yderligere vækst med op mod 20 nyansættelser. Baggrunden er en stor satsning på udlandet.

Dynamicweb gearer sig til en vækstrate på 30 procent i 2007. Det kræver 20 nye medarbejdere. De fleste på hovedkontoret i Århus.

– Det er for at holde trit med kundernes efterspørgsel. Derfor er vi allerede nu begyndt jagten på de gode hoveder, der kan være med til at sikre virksomhedens fortsatte succes, siger administrerende direktør, Christian Beer.

De nye medarbejdere er primært kundesupportere og udviklere med en baggrund som eksempelvis datamatikere, ingeniører eller dataloger.

Satser på udlandet

Baggrunden for Dynamicwebs store forventninger til fremtidens vækst er, at virksomheden netop har etableret sig i udlandet.

– I forlængelse af en stigende efterspørgsel fra udenlandske kunder har vi for nylig etableret et datterselskab i Sverige og indgået distributøraftaler i Norge, England og Portugal. Vi regner med at etablere os i yderligere et par lande inden sommer, siger Christian Beer.

Han forklarer, at potentialet er enormt, fordi disse lande har masser af mindre og mellemstore virksomheder, som er Dynamicwebs primære kundegruppe.

Samtidig er markedet for hjemmesidesystemer generelt i stor vækst.

– Så jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ser ganske positivt på fremtiden, siger direktøren.

Nok århusiansk arbejdskraft

På trods af at de fleste arbejdsgivere efterspørger kompetent arbejdskraft i disse måneder, regner Christian Beer ikke med, at det bliver et problem at finde de mange nye medarbejdere.

– Som arbejdsplads har vi en relativt ung profil, hvor vi udover det faglige lægger stor vægt på, at det skal være sjovt at gå på arbejde. Samtidig gør byens mange uddannelsesinstitutioner, at Århus har masser af kvalificeret arbejdskraft til IT-sektoren, siger han.

I dag er Dynamicweb med 2.000 kunder blandt Danmarks største leverandør af systemer til redigering af hjemmesider.

Regnskabet for 2005-06 var med en omsætning på 28 millioner kroner og et overskud på 5,3 millioner kroner det bedste i firmaets historie.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S