Telebranchen opruster til krig om internettet

Telebranchen er under hårdt pres fra internetselskaberne, men en ny generation af netværk skal bringe dem tilbage i offensiven. IP-revolutionen vil fundamentalt ændre telebranchen, der står i en vind eller forsvind situation.

Ring uden at betale en øre for det og download masser af gratis indhold. Internettet er i færd med at undergrave telebranchens traditionelle forretningsmodeller.

Men en ny bølge af IP-baserede netværk, de såkaldte Next Generation Networks, skal bringe teleselskaberne tilbage i offensiven.

Den britiske fastnetgigant British Telecom har lanceret det internationalt mest ambitiøse bud på et næste generations IP-netværk med sit 21st Century Network – også kaldet 21CN - der skal tilslutte 30 millioner kunder over de næste år.

Dyrt, men dejligt

– Vi skaber et enkelt sammenhængende IP-netværk, hvor vi i dag alene i Storbritannien har 16 forskellige netværk, siger Daryl Dunbar, BTs direktør for indholdstjenesterne på det nye net, til Computerworld.

– 21CN samler det hele på en platform, reducerer omkostningerne og leverer produkterne hurtigere, fortæller Daryl Dunbar.

Prisen for projektet er mere end 100 milliarder kroner, men der er til gengæld rationaliseringsgevinster på op til 10 milliarder om året, forventer BT.

Historisk chance

De nye net giver samtidig teleselskaberne en historisk chance for at genvinde initiativet i kampen om at forme fremtidens IP-baserede kommunikation i skarp konkurrence med internetselskaber som Google og Skype.

Der bliver tale om en slags ’klodernes kamp’ – for den nye generation af netværk befinder sig lige i snitfladen mellem to principielt forskellige typer netværksorganisation, siger John Horrocks, konsulent for den britiske regerings handelsministerium, Department of Trade and Industry.

– Det er en slagmark, hvor den gamle verden af teleoperatører tørner sammen med internettets nye verden, siger John Horrocks til Computerworld.

Globalt kapløb

Med sit net har BT lagt sig i spidsen i teleselskabernes globale netværks-kapløb. Men også i Norden er de store teleselskaber i fuld gang med at reagere på de fundamentale ændringer i telebranchen.

- Om 10 år er der ingen traditionel fastnettelefoni, kun mobiltelefoni og IP-telefoni. Om 10 år har vi heller intet traditionelt tv. Der vil alt tv gå over internettet. Om 10 år er it og telekommunikation også for længst flyttet sammen indenfor virksomhederne på en internetbaseret infrastruktur, siger Anders Igel – øverste chef for TeliaSonera – i et interview med Computerworld.

Store forandringer

Det kræver fundamentale forandringer i den måde hvorpå teleselskaberne arbejder og i de produkter de tilbyder.

- Vi er i gang med at skabe et nyt selskab, siger Anders Igel. – Det drejer sig om, at vi udskifter de fleste af vores produkter. Næsten alle, faktisk. Vi ombygger vores produktionsapparat, som leverer tjenesterne. Og samtidig må vi omlægge kompetencerne hos en stor del af personalet, siger Igel.

Læs mere om de revolutionerende nye IP-net samt hele interviewet med Anders Igel, øverste chef for TeliaSonera, i avisen Computerworld fredag.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse