Tangora frygter ikke gratis CMS

Det danske CMS-hus Tangora Software frygter ikke fremtiden på trods af, at Microsoft i slutningen af 2006 varslede, at selskabet i år vil begynde at forære et grundlæggende content management system væk.

Løfter fra Microsoft om gratis CMS-software får ikke den danske CMS-producent Tangora Software til at ryste i bukserne.

- Tangora oplever kun et yderst begrænset pres fra Microsoft og open source, fordi etableringen af løsninger på disse platforme er langt mere tidskrævende, lyder det fra Tangoras markedsdirektør, Klaus Kortbæk.

Content management-systemer (CMS) gør det muligt at publicere indhold på internettet eller virksomhedens intra- eller extranet.

En blodig fremtid

Sidste efterår kunne Computerworld Onlines brugere læse, at mange leverandører af CMS-systemerne blev spået barske tider.

Årsagen til de barske tider er, at blandt andet Microsoft vil begynde at forære et grundlæggende CMS-system væk.

- Tendensen er, at de grundlæggende CMS-systemer fremover foræres væk, og kunderne så køber de branchemoduler, de har brug for, har Lars Pedersen, partner og teknologichef, BNP Consulting, tidligere fortalt Computerworld.

Årlig CMS-analyse

Konsulenthuset BNP offentliggør hvert år en analyse af markedet for CMS- og portalprodukter.

Herhjemme var der allerede sidste år mere end 130 leverandører af CMS-systemer.

Anskaffelsen af disse systemer er ofte en større investering, men open source-baserede CMS-løsninger tvinger priserne nedad, og oven i kommer så Microsofts løfter om gratis CMS.

Tangora, der i sit seneste årsregnskab viser et overskud på en million kroner ud af en omsætning på 9,1 million, budgetterer med fortsat vækst og fem nye medarbejdere i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect