HD-medier med op til 250 gigabyte

Tema: Flere producenter af optiske medier er klar med nye løsninger, der giver lagerkapaciteten på HD DVD- og Blu-ray-medier et kæmpe spark fremad.

Dual-layer HD DVD og Blu-ray-medier har en kapacitet på henholdsvis 30 og 50 gigabyte, hvilket er plads nok til at vise krystalklare film i 1080p og samtidig afspille ukomprimeret lyd.

Fabrikanterne af optiske medier er dog hele tiden på jagt efter metoder til at øge kapaciteten, og Toshiba har nu udviklet en triple-layer HD DVD-ROM med en kapacitet på 51 gigabyte.

HD DVD har normalt en kapacitet på 15 gigabyte per lag, men i kampen for at øge kapaciteten har Toshiba formået at presse endnu to gigabyte ind på hvert lag, og derved opnås den samlede kapacitet på de 51 gigabyte.

Ifølge Toshiba er det forbedringer i mastering-teknologierne, som muliggør den større kapacitet per lag. Samtidig oplyser firmaet, at prisen for det ekstra lag er minimal, da man bruger den samme fysiske diskstruktur som på DVD-medier.

Firmaet har endnu ikke fået godkendt trelagsskiven gennem DVD Forum men forventer, at godkendelsen falder på plads i løbet af dette år.

250 gigabyte på Blu-ray

Mens Toshiba har offentliggjort selskabets bedrifter, er firmaet Ritek gået mere stille med dørene på trods af, at firmaet har udviklet teknologien til at designe HD-medier med hele ti lag. Virksomhedens udviklingsarbejde kan desuden bruge til både HD DVD- og Blu-ray-medier.

Det bringer antallet af gigabyte, per lagermedie op på 150 gigabyte for HD DVD eller 170 gigabyte, hvis man benytter Toshibas nye teknologi.

Blu-ray ryger op på astronomiske 250 gigabyte lagerkapacitet per skive.

Ritek fortæller til dailytech.com, at det ikke er mediet, der sætter begrænsningen men, at det er laserens manglende egenskaber til at læse de otte ekstra lag, som i øjeblikket er barrieren for at opnå succes med de høje kapaciteter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere