Enhedslisten: Ingen medielicens til fattige danskere

Medieordfører Per Clausen fra Enhedslisten vil fritage Danmarks socialt udsatte for medielicensen. Ikke tale om, siger Venstre. Socialdemokratiet kalder forslaget for et slag i luften.

Danmarks arbejdsløse, kontanthjælpsmodtagere, pensionister og studerende bør ikke betale medielicens.

Det mener Enhedslistens mediepolitiske ordfører, Per Clausen, der vil stille forslag om, at de udsatte grupper fritages for at betale licensen på 2.090 kroner om året.

- Det er asocialt, at økonomisk dårligt stillede forhindres i at få en tidssvarende internetforbindelse, fordi de skal betale medielicens, siger han.

Han argumenterer blandt andet med, at mange studerende og jobsøgende har brug for internettet dagligt for at kunne studere og søge jobs.

Venstre: Så skal andre bare betale
Regeringspartiet Venstre er lodret uenig med Enhedslisten, selv om partiet erkender, at der ligger en social slagside på medielicensen.

- Medielicensen vil stige, hvis vi tillader nogle grupper at slippe for den. Og vi er ikke interesseret i en forhøjelse af medielicensen, siger mediepolitiske ordfører fra Venstre, Ellen Trane Nørby.

Hun peger på, at folk med en internetforbindelse med downloadingsrate under 256 kilobit/sek vil slippe for licensen.

Forslaget er et slag i luften

Heller ikke Socialdemokratiet er på bølgelængde med Per Clausen.

- Det er et slag i luften. Per Clausen ved jo udmærket godt, at partierne på Christiansborg uden Enhedslistens deltagelse har indgået et bredt fire-årigt forlig på medieområdet, Og derfor lyder forslaget noget hult, siger kultur- og medieordfører fra Socialdemokratiet, Mogens Jensen.

Han stiller sig dog ikke fuldstændigt afvisende overfor tanken om en eventuel rabatordning på området.

- Jeg afviser på ingen måde en licensrabat. Hvis der kan fremskaffes dokumentation for, at nogen virkelig har svært ved at betale, så vil jeg meget gerne indlede en diskussion om fritagelse for enkeltpersoner eller –grupper, siger Mogens Jensen.

Han påpeger dog, at medielicensen ikke er dyr i forhold til mange andre kulturtilbud, som folk bruger penge på.

Og derfor skal argumentationen og dokumentationen være i orden før han vil fritage nogen for betalingen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos