Kort nyt: TDC-opkøb, HP, mobilmusik

Vil TDC bruge Bité-penge på at købe Comviq? HP flytter udvikling til Rusland. Mobilbrugere vil fyre 190 mia. på musik i år.

Vil TDC bruge Bité-penge på at købe Comviq?

TDC salg af det baltiske datterselskab Bité har fået Tele2's aktiekurs til at stige på Stockholm-børsen. Det skyldes spekulationer om, at TDC i stedet vil rette blikket mod Tele2's mobiloperatør Comviq. Børsrygterne har i flere år fastholdt, at Tele2 var på vej til at sælge Comviq.

HP flytter udvikling til Rusland

HP søger for tiden udviklere i Rusland, hvor selskabet er på vej til at åbne et nyt udviklingscenter i St. Peterborg. Naturvidenskabelige fag er meget populære på de russiske universiteter, og denne interesse vil HP gerne udnytte. Centeret skal primært beskæftige sig med basal udvikling inden for eksempelvis datamining og organisation af data.

Mobilbrugere vil fyre 190 mia. på musik i år

Mobilbrugerne verden over vil i løbet af 2007 bruge 190 milliarder kroner på musik downloadet til deres mobiltelefon, vurderer analysehuset Gartner. Det inkluderer både musiknumre, ringetoner, streaming og alt andet. Ifølge Gartner er der fortsat meget stor interesse for mulighederne for at personificere sin mobiltelefon gennem lyd.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere