IBM og Cisco er på vej med nyt IP-tv

IBM og Cisco lancerer snart en ny europæisk ip-tv-pakke, der skal sælges på sin pålidelighed.

IBM og Cisco har demonstreret et IP-tv (Internet Protocol TV) med HD, ”video-on-demand” og andre egenskaber ved et demonstrations-arrangement IBM Industrial Solutions Center i La Gaude, udenfor Nice i Frankrig.

Demo-faciliteterne, der blev udbudt i mandags forud for Ciscos Europæiske netværks-event i Cannes, var primært henvendt til telebranchen, kabel-tv og netværksoperatører som for eksempel kommunale fiber-netværker og strømproducenter

Pakken fra IBM og Cisco kommer til at indeholde seks moduler.

Hoveddelen leverer digital-tv og harddisk-tv-satellit signaler til netværket, der leveres af Ciscos datterselskab Scientific-Atlanta.

Andre dele består af et adgangsmodul leveret af Verimatrix og IBM og video-on-demand fra Kasenna og IBM.

IPtv-pakken bliver officielt lanceret i marts, så medarbejdere fra IBM og Cisco var ikke villige til at blive citeret med navn angående specifikke detaljer.

Alligevel udtalte Henning Glegg-Sørensen, direktør for IBMs Nordic Network Services, at det ville være rimeligt at sammenligne åbningen af demo-faciliteten med distributionen af beta-software til testpersoner og udvalgte forbrugere.

IPtv-pakken, som kan integreres med eksisterende kabel-netværk og IPtv-service målretter sig mod operatører, som er i gang med at opgradere eller skifte netværk til IP-baserede platforme.

Demo-centeret vil når det er helt oppe at køre, vise hvordan pakken virker under normale forhold og under forskellige unormale forhold, som når fibrene eksempelvis går i stykker, netværket bliver overbelastet, og der opstår fejl i forskelligt udstyr og software.

Ifølge IBM og Cisco bliver pålidelighed det primære salgsargument.

Oversat af Ditte Thøgersen

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect