IBM og Cisco er på vej med nyt IP-tv

IBM og Cisco lancerer snart en ny europæisk ip-tv-pakke, der skal sælges på sin pålidelighed.

IBM og Cisco har demonstreret et IP-tv (Internet Protocol TV) med HD, ”video-on-demand” og andre egenskaber ved et demonstrations-arrangement IBM Industrial Solutions Center i La Gaude, udenfor Nice i Frankrig.

Demo-faciliteterne, der blev udbudt i mandags forud for Ciscos Europæiske netværks-event i Cannes, var primært henvendt til telebranchen, kabel-tv og netværksoperatører som for eksempel kommunale fiber-netværker og strømproducenter

Pakken fra IBM og Cisco kommer til at indeholde seks moduler.

Hoveddelen leverer digital-tv og harddisk-tv-satellit signaler til netværket, der leveres af Ciscos datterselskab Scientific-Atlanta.

Andre dele består af et adgangsmodul leveret af Verimatrix og IBM og video-on-demand fra Kasenna og IBM.

IPtv-pakken bliver officielt lanceret i marts, så medarbejdere fra IBM og Cisco var ikke villige til at blive citeret med navn angående specifikke detaljer.

Alligevel udtalte Henning Glegg-Sørensen, direktør for IBMs Nordic Network Services, at det ville være rimeligt at sammenligne åbningen af demo-faciliteten med distributionen af beta-software til testpersoner og udvalgte forbrugere.

IPtv-pakken, som kan integreres med eksisterende kabel-netværk og IPtv-service målretter sig mod operatører, som er i gang med at opgradere eller skifte netværk til IP-baserede platforme.

Demo-centeret vil når det er helt oppe at køre, vise hvordan pakken virker under normale forhold og under forskellige unormale forhold, som når fibrene eksempelvis går i stykker, netværket bliver overbelastet, og der opstår fejl i forskelligt udstyr og software.

Ifølge IBM og Cisco bliver pålidelighed det primære salgsargument.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland